WESOŁYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH
SPOTKANIE AUTORSKIE
10 kwietnia w naszej szkole odbyło się spotkanie z Panią Jolantą Kobielą –Gurgul, autorką książek dla dzieci. W literackim wydarzeniu wzięły udział przedszkolaki oraz uczniowie klas I-IV. Po przywitaniu autorka opowiedziała jak powstaje książka, od pomysłu aż do wydania. Pani Jolanta zwracała uwagę, jak ważne są pomysły czerpane z codziennego życia i baczne obserwowanie otoczenia. Pokazywała rękopisy swoich bajek oraz szkice obrazków tworzone przez artystów malarzy. Zachęcała dzieci do pisania pamiętników, własnych opowiadań, czytania na głos i malowania ilustracji. Na zakończenie można było zadać pytanie do autorki. Każdy uczeń otrzymał książkę „Bajeczki do poduszeczki” z dedykacją. Dzieci były zachwycone i kto wie, czy to spotkanie nie było inspiracją dla
przyszłych pisarzy…
HISTORYCZNY SUKCES POLI
Miło nam donieść, że uczennica naszej szkoły, Pola Tober brała udział w ponadwojewódzkim etapie Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. majora Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i oręża polskiego w latach 1921-1956. Od Traktatu Ryskiego do Żołnierzy Niezłomnych”. Jest to historyczne osiągnięcie uczennicy klasy VII, ponieważ jako pierwsza reprezentantka naszej szkoły awansowała tak wysoko. Tegoroczny temat konkursu obejmował czasy II Rzeczypospolitej, okres II wojny światowej oraz początek władzy komunistów w Polsce. Uczniowie oprócz wiedzy związanej z wydarzeniami historycznymi musieli przyswoić sobie szczegóły związane z bitwami, sylwetkami dowódców, żołnierzy, polityków czy działaczy społecznych tego okresu. Do posiadanych umiejętności zaliczyć także należy znajomość broni, barwy, architektury obronnej, topografii wojskowej, heraldyki, literatury, pieśni i malarstwa danej epoki. To niełatwy materiał do przyswojenia zwłaszcza dla młodszych uczniów, tym bardziej cieszy osiągnięcie Poli. Gratulujemy sukcesu i życzymy kolejnych!
DZIEŃ EDUKACJI PRAWNEJ 2025
W poniedziałek 31.03. uczniowie klasy 7 wzięli udział w e-lekcji pt. Hejt, trolling i memy. Po co jest prawo i jak mnie chroni - na przykładzie naruszeń dóbr osobistych w Internecie. Lekcję prowadził Sędzia orzekający w Sądzie Okręgowym w Poznaniu - Pan Kajetan Kosterkiewicz - zastępca koordynatora ds. Edukacji Prawnej Sądu Apelacyjnego w Poznaniu. Zajęcia zorganizowało Ministerstwo Sprawiedliwości oraz samorządy i zrzeszenia zawodów prawniczych. Podczas zajęć z Sędzią poruszone zostały kwestie bezpieczeństwa cyfrowego dzieci i młodzieży, ochrony dóbr osobistych, zamieszczania treści dotyczących innych osób, komentarzy na forach i w mediach społecznościowych, uprawnień do wykonywania fotografii i filmów z wizerunkiem innych osób oraz ich upubliczniania, tworzenia memów, komentowania filmów na TikToku, Instagramie, YouTube. Tematyka lekcji wpisuje się w problematykę edukacji prawnej i obywatelskiej oraz profilaktykę w zakresie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w sieci.
Światowy Dzień Wody z PAH
22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody. W tym roku nasz punkt przedszkolny po raz kolejny dołączył do akcji PAH i razem celebrował ten wyjątkowy dzień. Dzieci przyszły ubrane na niebiesko. Obejrzeliśmy film edukacyjny. Rozmawialiśmy o tym, że na świecie są takie miejsca, w których ludzie nie mają dostępu do wody. Zastanowiliśmy się, jak możemy oszczędzać wodę. Dzieci dowiedziały się również, że oprócz tego, że woda potrzebna jest ludziom, zwierzętom i roślinom do życia, jej ogromne ilości wykorzystywane są do produkcji żywności, ubrań i wielu różnych przedmiotów. Edukacja na temat oszczędzania wody i jej znaczenia jest niezwykle ważna. Takie inicjatywy są nie tylko edukacyjne, ale również budują świadomość społeczną na temat konieczności dbania o zasoby wodne.
Warsztaty przyrodnicze "Coś w gnieździe piszczy"?
20 marca przedszkolaki z punktu i oddziału przedszkolnego wzięły udział w warsztatach przyrodniczych zorganizowanych przez Chatę Przygody z Nowego Targu. Podczas spotkania dowiedziały się dlaczego ptaki tak pięknie śpiewają oraz, że kosy mają niebieskie jajka a kukułka w ogóle nie buduje gniazd. Przedszkolaki miały okazję posłuchac ciekawostek o ptakach takich jak szpak, szczygieł, puszczyk, kos i kukułka. Zobaczyły prawdziwe gniazdka z jajami, jaja ptasie w ich naturalnych rozmiarach i kolorach. Była to może jedyna okazja, by tak z bliska przyjrzeć się temu cudowi natury. Dzieci szukały ukrytych jajek przy pomocy szczypiec. Nie lada odwagą musiały się wykazać, aby na bosaka przejść po ścieżce sensorycznej składającej się z patyków, błota, piórek i mchu. Na zakończenie powstało leśne rękodzieło: drewniany ptaszek ozdobiony piórkami. Dzięki takiemu spotkaniu dzieci otworzą się na przyrodę, będą ją szanować, kochać i poznawać.
ŻYWA LEKCJA HISTORII
20 marca w naszej szkole gościliśmy grupę rekonstrukcyjną Arkona z Torunia, która zaprezentowała historyczne widowisko pt. Koronacja Bolesława Chrobrego.Panowie przedstawili najważniejsze wydarzenia, nawiązując tematycznie do tegorocznej rocznicy tysiąca lat koronacji pierwszych polskich królów. Opowiedzieli o życiu św. Wojciecha, Mieszka I, Bolesława Chrobrego i Mieszka II. Pokazali elementy ubioru i rodzaje uzbrojenia: miecze, kolczugi, hełmy i tarcze. Zademonstrowali moment koronacji oraz przebieg średniowiecznych bitew angażując do pomocy uczniów, dzięki czemu pokaz był jeszcze ciekawszy. Uczniowie dowiedzieli się, jak wyglądało codzienne życie mieszkańców w średniowiecznej Polsce. Na zakończenie prezenterzy zorganizowali konkurs historyczny, a w nagrodę zwycięzcy otrzymali średniowieczne medale.
Gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”
W dniu 17 marca 2025 r. w Szkole Podstawowej w Sromowcach Wyżnych odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom” w trzech grupach wiekowych.
Już na wstępie uczniowie przystąpili do rozwiązywania testu, składającego się z 30 pytań. Wyniki osiągnięte przez poszczególnych uczestników wykazały, że poziom przygotowania był bardzo wyrównany.
Na wszystkich uczestników turnieju czekały nagrody oraz mały poczęstunek. Ponadto najlepsi dwaj uczniowie z każdej grupy wiekowej zakwalifikowali się do eliminacji powiatowych, które zaplanowano na 10 kwietnia 2025 r. Już dzisiaj trzymamy kciuki za młodych, kto wie - może przyszłych strażaków!
Nasi uczniowie stanęli na podium:
I grupa wiekowa (szkoły podstawowe – klasy: I - IV) - II miejsce Zofia Regiec kl. IV
II grupa wiekowa (szkoły podstawowe – klasy: V - VIII) - III miejsce Hanna Regiec kl. V
Gratulujemy sukcesu!!!
Zabawa na scenie
W klasie drugiej 14 marca poznawaliśmy na zajęciach historię filmu i pantomimy. Zdobytą wiedzą klasa druga chciała się pochwalić młodszym kolegom, wystawiając spektakle pantomimy
Pt :
-Dziewczynka z zapałkami,
-Kot w butach;
-Czerwony kapturek;
oraz krótkimi scenami filmowymi na tematy związane z życiem codziennym uczniów:
-U fryzjera;
- W kuchni;
- W szatni szkolnej;
- Na pasach drogowych;
- Na łące.
Młodsi uczniowie z zerówki nagrodzili aktorów brawami. Wyrazili swoje opinie na temat oglądanych
spektakli, który był bardziej interesujący, zabawny, trafnie zagrany. Poznali zawody ludzi pracujących
na planie filmowym. Młodsi koledzy wyszli zadowoleni i uśmiechnięci. Aktorzy natomiast poczuli się
docenieni.
Igrzyska Młodzieży Szkolnej Ośrodka Sportowego Pieniny w piłce siatkowej dziewcząt
13 marca 2025 roku w hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Łapszach Niżnych odbyły się Igrzyska Młodzieży Szkolnej Ośrodka Sportowego Pieniny w piłce siatkowej dziewcząt. W zawodach rywalizowały cztery drużyny: Szkoła Podstawowa Sromowce Niżne, Szkoła Podstawowa Ochotnica Górna, Szkoła Podstawowa Łapsze Niżne oraz Szkoła Podstawowa Krośnica.
Najlepsze okazały się uczennice naszej szkoły, które wygrały wszystkie swoje mecze. W rezultacie to one zdobyły pierwsze miejsce i zapewniły sobie awans do etapu powiatowego.
Skład zwycięskiej drużyny: Julia Całyniuk, Liliana Głodek, Liliana Kotovych, Nadia Kozub, Maja Półchłopek, Maria Regiec, Pola Tober oraz Emilia Waradzyn - uczennice klasy 7.
Najlepszą zawodniczką turnieju wybrana została Liliana Głodek.Gratulujemy zawodniczkom i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych etapach rywalizacji!
Kolejne sukcesy w naszej szkole
Dnia 11 marca 2025 roku w Szkole Podstawowej im. Bohaterów Warszawy w Grywałdzie odbył się wojewódzki etap Konkursu Czytelniczo- Plastycznego „GÓRALSKIE CYTANIE” Gwarowych Tekstów Literatury Regionalnej Podhala, Orawy, Spisza, Pienin, Ziemi Zagórzańskiej.
Szkoła Podstawowa w Grywałdzie organizuje Konkurs we współpracy z Kuratorium Oświaty w Krakowie, Akademią Nauk Stosowanych w Nowym Targu oraz pod patronatem Wójta Gminy Krościenko nad Dunajcem.
W konkursie wzięli udział uczniowie naszej szkoły. Rywalizowali w swoich kategoriach wiekowych, w części czytelniczej oraz plastycznej.
Cele konkursu to przede wszystkim: kształcenie ku wartościom związanym z „małą ojczyzną”, kształtowanie dumy z dziedzictwa regionalnego oraz narodowego, kształtowanie nawyków czytelniczych, kultywowanie gwary pienińskiej, wspieranie edukacji polonistycznej, rozbudzanie wyobraźni dzieci, zachęcanie uczniów do odkrywania swoich talentów.
W części czytelniczej uczniowie w swojej kategorii wiekowej odpowiednio: czytali wskazane teksty kultury, rozwiązywali test sprawdzający znajomość treści opowiadań, opowiadali treść lub interpretowali tekst z „Pienińskiej czytanki”.
W części plastycznej uczestnicy w szkole macierzystej tworzyli ilustracje do treści wybranego przez siebie opowiadania zaczerpniętego również z ww. „Góralskiej czytanki”.
Uczniowie włożyli mnóstwo wysiłku, by godnie reprezentować naszą szkołę. A ponadto udowodnić, że gwara oraz pienińska kultura wciąż są żywe.
Wszyscy uczestnicy etapu wojewódzkiego zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami.
Podsumowanie całego Konkursu oraz wręczenie nagród laureatom odbędzie się podczas Gali Finałowej w Jabłonce.Laureatami Konkursu zostali:
a) w części czytelniczej, w kategorii klas IV-VI:
II miejsce- Maciej Broźny
II miejsce- Łukasz Stanisz
b) w części czytelniczej, w kategorii klas VII-VIII:
I miejsce- Maria Regiec
II miejsce- Pola Tober
c) w części plastycznej w kategorii I-III:
wyróżnienie- Amelia Dziurna
d) w części plastycznej w kategorii IV-VI:
wyróżnienie- Zuzanna Janczy
Opiekunowie:
Helena Niemiec, Bożena Kowalczyk, Renata Skawińska.
Bardzo dziękujemy za niecenione wsparcie panu Dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Sromowcach Niżnych- panu Krzysztofowi Nosalowi, Dyrektor Centrum Kultury Gminy Czorsztyn- pani Paulinie Peciak oraz Rodzicom.
Zbiórka dla żołnierzy
Odpowiadając na prośbę Towarzystwa na Rzecz Wsparcia Współpracy Międzynarodowej "Wspólna Sprawa" ze Lwowa zorganizowaliśmu w naszej szkole zbiórkę następujących produktów:
- konserw,
- past i szczoteczek do zębów,
- mydła w kostce.
Powyższe rzeczy zostały przekazane organizatorom, którzy dostarczą je dla żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy lub potrzebujących osób cywilnych na wschodzie Ukrainy.
PROJEKT „CIEKAWSKIE PIERWSZAKI. JAK POZNAWAĆ ŚWIAT W KLASIE?”
Klasa I po raz pierwszy razem z FUNDACJĄ UNIWERSYTET DZIECI realizuje projekt edukacyjny „Ciekawskie pierwszaki. Jak poznawać świat w klasie?”.
W ramach projektu uczniowie poznają tematykę związaną z podstawą programową do klasy 1.Podczas realizacji projektu uczniowie realizują tematykę z edukacji przyrodniczej, matematycznej oraz społecznej. Realizują je w dowolnym momencie roku szkolnego, jako uzupełnienie podręcznika lub ciekawą alternatywę.
Podczas realizacji projektu uczniowie trenują i będą trenować pracę indywidualną i w zespole, rozwiną swoją kreatywność i umiejętność krytycznego myślenia. Zobaczą, że warto nie tylko pytać, ale też poznawać świat wszystkimi zmysłami. W trakcie projektu uczniowie zrealizują 8 lekcji.Do marca uczniowie dowiedzieli się: Dlaczego każdy z nas jest inny?, Kiedy kogoś kochamy?, Kto wymyślił pieniądze? i Czy wszystkie zwierzęta widzą tak samo?
Kolejne lekcje będą realizowane do końca roku szkolnego.
WYCIECZKA DO KRAKOWA...
7 marca uczniowie klasy 4, 5 i 6 wyjechali do Krakowa na spotkanie z „Niesamowitymi przygodami dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)", wielowątkową opowieścią z lekkim zabarwieniem kryminalnym. Dziesięciu bohaterów, dziesięć problemów i dziesięć niesamowitych przygód z dużą porcją humoru. Uczestnicy wycieczki do Krakowa obejrzeli spektakl o „Niesamowitych przygodach dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych) w Teatrze „Groteska”. Uczniowie z klasy 4, 5 oraz 6 przekonali się, że bycie noszonym na ludzkich stopach nie musi być jedynym przeznaczeniem skarpetek. Widzowie z zapałem śledzili skarpetkowe ucieczki, kłopoty i realizowanie marzeń. Dodatkowym punktem tego dnia było zwiedzanie wystawy pt. "Krakowski Salon Ekonomiczny NBP”. Składa się na nią 20 interesujących stanowisk, prezentujących dzieje polskiego pieniądza oraz rolę i zadania NBP jako centralnego państwa ekonomicznego.
Uczniowie zwiedzili 3 moduły:1. Sala Polska, w której za pomocą infografik i prezentacjimultimedialnych zostały przedstawione dzieje pieniądza od narodzin państwa polskiego do czasów współczesnych.
2. Sala Narodowego Banku Polskiego z Gabinetem numizmatycznym, gdzie zostały zaprezentowane oryginalne monety okolicznościowe i obiegowe wraz z banknotami.
3. Sala Krakowska, w której przedstawiono rody bankierów oraz historię krakowskiego oddziału NBP.
Ostatnim punktem, do którego zawędrowali uczniowie była wystawa w Akademii Górniczo- Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Muzeum Geologiczne, w gmachu głównym prezentuje fantastyczną i bogatą wystawę okazów mineralogicznych oraz geologicznych. Uczniowie z zainteresowaniem zwiedzili wystawę.
Dzień Postaci z Bajek
Aby młode głowy czytały i chętnie przenosiły się do świata bajek…
Z tego powodu w naszej szkole 28 lutego zorganizowano „Dzień Postaci z Bajek”. Na korytarzu pojawili się fantastyczni goście, m.in. Masza, Czerwony Kapturek, Pan Ambroży Kleks, koty Filemon i Bonifacy, czarodzieje, czarodziejki oraz wróżki ….
W bibliotece na wszystkich czekały niespodzianki. Tutaj oczywiście nieocenione jest wsparcie Samorządu Uczniowskiego, który kolejny raz odpowiedzialny jest za część działań. Zorganizowano „Konkurs wiedzy o świecie bajek i nie tylko”.
Dzieci lubią i znają treść baśni, legend, mitów. Dlatego słodkie nagrody szybko oraz pewnie trafiały w ręce uczestników. Przeprowadzono również „Konkurs wiedzy o frazeologizmach”.
To było trudne! Oczywiście uczniowie znają znaczenie związków frazeologicznych. Mimo to udało się ich zapoznać z tymi mniej znanymi i rzadziej spotykanymi. Najważniejsze, że można było legalnie podpowiadać.
Zdecydowanie towarzysząca całości „Bajkowa fotobudka” przypadła dzieciom do gustu. Możliwość zrobienia zdjęcia w nietypowych okolicznościach zawojowała uczniów.
Smacznego...
27 lutego na korytarzach naszej szkoły królował PĄCZEK...
Tłusty Czwartek jest ostatnim dniem karnawału, a zarazem dniem, w którym tradycyjnie spożywa się dużo tłustych i słodkich potraw, w szczególności pączków.W tym dniu Rada Rodziców sprawiła nam prawdziwą niespodziankę i radość, częstując wszystkich uczniów pysznym pączkiem.
Dziękujemy!!!
Akademia Bezpiecznego Puchatka w klasie 1
Klasa I od stycznia realizuje program edukacyjny AKADEMIA BEZPIECZNEGO PUCHATKA.
Akademia Bezpiecznego Puchatka to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do
uczniów klas I szkół podstawowych, obejmujący tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w sześciu obszarach: w szkole, na drodze, w domu, w internecie, w relacjach z rówieśnikami oraz podczas wypoczynku.Uczniowie klasy I do tej pory zrealizowali już tematykę związaną z bezpieczeństwem na drodze, w domu, w internecie i podczas wypoczynku zimowego. W trakcie realizacji zajęć uczniowie dowiedzieli się jak bezpiecznie poruszać się po drodze, po internecie, jak dbać o swoje bezpieczeństwo w czasie zimowego wypoczynku i podczas pobytu w domu. Uczniowie poznali numery telefonów alarmowych i nauczyli się trudnej sztuki udzielania pierwszej pomocy. Podczas nauki wykorzystano fantomy zakupione przez ZEW NIEDZICA.
Po przeprowadzeniu wszystkich zajęć, na podstawie otrzymanych materiałów, zdobytą wiedzę dzieci zweryfikują w Ogólnopolskim Teście Bezpieczeństwa.
Konkurs plastyczny „Kto tu rządzi? Praca sołtysa i rady sołeckiej w naszej wsi”.
Dnia 24 lutego 2025 roku, w Szkole Podstawowej im. św. Kazimierza Jagiellończyka w Bańskiej Niżnej odbyło się posiedzenie komisji oceniającej prace nadesłane na konkurs plastyczny: „Kto tu rządzi? Praca sołtysa i rady sołeckiej w naszej wsi”.
W tym roku, patronat nad konkursem objęło Małopolskie Stowarzyszenie Sołtysów z siedzibą w Tarnowie.
Na konkurs nadesłano 163 prac z 35 placówek szkolnych i przedszkolnych zlokalizowanych w małych miejscowościach. Również nasi uczniowie znaleźli się wsród zwycięzców
Wsród starszych uczniów klas IV-VIII I miejsce zdobyła Lilia Kotovych
na wyróżnienia zasłużyli uczniowie: Tobiasz Surowiak z klasy V
Lilianna Grivalska z klasy III
Gratulujemy talentów.
Gminne Igrzyska Dzieci i Młodzieży Szkolnej w Siatkówce
Dnia 24 lutego 2025 roku w Maniowach odbyły się Gminne Igrzyska Dzieci i Młodzieży Szkolnej w Siatkówce. W zawodach wzięły udział drużyny reprezentujące szkoły z terenu gminy Czorsztyn. Rywalizacja przebiegała w dwóch kategoriach wiekowych: Igrzyska Dzieci oraz Igrzyska Młodzieży Szkolnej. Zawodnicy i zawodniczki zaprezentowali wysoki poziom umiejętności oraz ducha sportowej walki.
Turniej odbył się w atmosferze fair play, a wszystkie drużyny wykazały się ogromnym zaangażowaniem i wolą walki. Mecze były pełne emocji, zaciętych wymian i widowiskowych akcji, co dostarczyło wielu wrażeń zarówno zawodnikom, jak i kibicom.
Wyniki zawodów:
Igrzyska Dzieci – chłopcy:
1. miejsce – Szkoła Podstawowa w Sromowcach Niżnych (awans do kolejnego etapu)
2. miejsce – Szkoła Podstawowa w Kluszkowcach
3. miejsce – Szkoła Podstawowa w Maniowach
4. miejsce – Szkoła Podstawowa w Sromowcach WyżnychIgrzyska Dzieci – dziewczęta:
1. miejsce – Szkoła Podstawowa w Sromowcach Niżnych (awans do kolejnego etapu)
2. miejsce – Szkoła Podstawowa w Kluszkowcach
3. miejsce – Szkoła Podstawowa w Maniowach
4. miejsce – Szkoła Podstawowa w Sromowcach WyżnychIgrzyska Młodzieży Szkolnej – dziewczęta:
1. miejsce – Szkoła Podstawowa w Sromowcach Niżnych (awans do kolejnego etapu)
2. miejsce – Szkoła Podstawowa w Kluszkowcach
3. miejsce – Szkoła Podstawowa w Maniowach
4. miejsce – Szkoła Podstawowa w Sromowcach WyżnychIgrzyska Młodzieży Szkolnej – chłopcy:
1. miejsce – Szkoła Podstawowa w Maniowach (awans do kolejnego etapu)
2. miejsce – Szkoła Podstawowa w Sromowcach Niżnych
3. miejsce – Szkoła Podstawowa w Sromowcach Wyżnych
4. miejsce – Szkoła Podstawowa w KluszkowcachZawody przebiegły w przyjaznej atmosferze, a uczestnicy pokazali nie tylko swoje umiejętności siatkarskie, ale także ducha sportowej rywalizacji i wzajemny szacunek.
Na szczególne uznanie zasługuje nasza szkoła, która osiągnęła wyjątkowy sukces – aż trzy z czterech drużyn wywalczyły awans do kolejnego etapu rozgrywek! Jest to wynik nie tylko talentu i ciężkiej pracy uczniów, ale także doskonałego przygotowania przez nauczycieli i trenerów.
Serdecznie gratulujemy wszystkim drużynom i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach!
Trzymamy kciuki za kolejny etap!
Spotkanie ze sztuką ....
„Balladyna” , czyli rzecz o ludzkiej namiętności…
To jeden z najciekawszych utworów dramatycznych. Do dzisiaj nie traci na wartości i pojawia się na scenach teatralnych w nowych adaptacjach. Stanowi dzieło intrygujące, obnażające głęboko skrywane myśli oraz pragnienia. Z tym dziełem zmierzyli się uczniowie z klasy 6 i 7 w dniu 11.02.2025r. w Miejskim Centrum Kultury w Nowym Targu. Adaptacja Teatru „Artenes” przeniosła ich do wspaniałej baśni pełnej romantycznej fantazji oraz walki o władzę. Ponadto gra aktorów, rekwizyty i sposób przedstawienia utworu przypadł uczniom do gustu.