• Sałatka owocowa - smaczna i zdrowa !
          • Sałatka owocowa - smaczna i zdrowa !

          • 4 grudnia do klasy III wtargnął GANG Mocniaków i "zmusił" uczniów do przygotowania pożywnego drugiego śniadania.

            Z przyniesionych warzyw i owoców uczniowie przygotowali sałatki owocowe i warzywne.

            Głównymi bohaterami zdrowego talerza były: jabłka, pomarańcze, mandarynki, banany, borówki, pomidory, sałaty, kapusta pekińska, ogórki i marchewki. Uczniowie własnoręcznie przygotowaną bombę witamin zjadły z ochotą, a wielu chętnie poczęstowało  kolegów z młodszych klas.  Dzieci obiecały MOCNIAKOM, że od dzisiaj codziennie w śniadaniówce zamieszka ich krewny z rodziny warzyw lub owoców.

            Smacznego dzieciaki!!! 

          • Podstawy krawiectwa na technice

          • Uczniowie klasy piątej w grudniu na lekcjach techniki poznawali podstawowe narzędzia i przybory krawieckie, rodzaje ściegów, pochodzenie i rodzaje włókien.Mając możliwość wykorzystania nici i materiałów samodzielnie uszyli pokrowiec na telefon, ćwicząc w praktyce wykonywania prostych ściegów ręcznych i nawlekania nici.
            To wszystko oczywiście przy pomocy narzędzi i akcesoriów zakupionych w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszlości

        • GANG MOCNIAKÓW W NASZEJ SZKOLE
          • GANG MOCNIAKÓW W NASZEJ SZKOLE

          • Od kilku lat nasza szkoła uczestniczy w programach edukacyjnych organizowanych przez właściciela sieci sklepów Biedronka. W tym roku w edukacyjną inicjatywę "Szkolne Przygody Gangu Mocniaków" pedagog szkolny  zaangażował uczniów klasy I, II i III. 

            Celem programu jest przekazanie dzieciom wiedzy na temat roli składników odżywczych w diecie oraz zachęcenie ich do jedzenia różnorodnych i zbilansowanych posiłków zgodnie z zasadami talerza zdrowego żywienia. Aby dzieciom było łatwiej rozgryźć tę wiedzę na zajęciach z pedagogiem poznają Gang Mocniaków, bohaterów książki " Gang Mocniaków. Raźno, zdrowo, razowo". Każdy z jedenastu różnorodnych bohaterów przekazuje uczniom wiedzę na temat wartości zbilansowanego posiłku i razem udowodniają, że w pełnym składzie mogą więcej! 

             

            porady żywieniowe od Mocniaków dla rodziców

        • Dzień Życzliwości
          • Dzień Życzliwości

          • Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień przypada 21 listopada.  W tym roku obchodzi już 50 rocznicę, a w Polsce świętujemy go po raz siedemnasty.

            W naszej szkole Dzień Życzliwości i Pozdrowień obchodziliśmy 1 grudnia, upłynął on pod hasłem:

            "Ważne każdego dnia, w każdej sytuacji, wobec każdego… życzliwe słowa…"

             

        • Andrzejki w szkole...
          • Andrzejki w szkole...

          • Środa i czwartek, czyli 29 i 30 listopada w naszej szkole przebiegły pod hasłem wróżb i zabaw andrzejkowych.  W środę po południu klasy 4 - 8 poddały się skocznym rytmom muzyki, zaś w czwartek już od samego rana sale klas 1-3 zamieniły się w miejsce czarów, magii i niezwykłej zabawy. Każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, losował przedmiot, który wskazywał na zawodów jaki może wykonywać w przyszłości, brał udział w wyścigu butów itp. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Rytmy skocznej muzyki były uwieńczeniem radosnego dnia.

            Według dawnych wierzeń, noc świętego Andrzeja miała moc magiczną, pozwalającą zerknąć przez ramię w przyszłość. Dzisiaj Andrzejki to przede wszystkim zabawa. Mało kto wierzy w moc wróżb, które współcześnie przybrały formę dodatku do tanecznych zabaw. Są jednak tacy, dla których andrzejkowe wróżby to przede wszystkim tradycja. Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem.

             

        • „Hokus – pokus! Czary – mary!”
          • „Hokus – pokus! Czary – mary!”

          • Tradycyjnie, jak co roku w oddziale i punkcie przedszkolnym 29 listopada odbył się „Bal andrzejkowy”. Dzieci nie mogły się doczekać, aż przebiorą się w swój wymarzony strój balowy. Niektóre po raz pierwszy miały okazję uczestniczyć w takiej zabawie. Na udekorowanej sali dzieci wspólnie z młodszymi dziećmi z punktu przedszkolnego i starszymi kolegami z klasy 1 uczestniczyły w wielu zabawach, grach i tańcach. Wróżby i radosna muzyka zachęcały dzieci do zabaw integracyjnych. Każdy świetnie poradził sobie z wyzwaniami, które czekały na niego w czasie balu andrzejkowego. Podczas zabawy dzieci wykazały się swoimi umiejętnościami tanecznymi, a dzięki  wróżbom poznały swoją przyszłość.
            Andrzejkowe zabawy dostarczyły wszystkim uczestnikom wielu niezwykłych przeżyć i emocji.

            Już nie możemy doczekać się kolejnego przedszkolnego balu!

          • ZBIERAMTO W SZKOLE

          • Kolejny rok z Fundacją Missio Cordis uczymy się dbać o środowisko, a jednocześnie pomagać innym ludziom. Jak co roku zbieramy zużyte baterie, stere telefony, srebrny złom, stare  zegarki tarczowe, aktualne i nieaktualne monety.

            Od tego roku szkolnego przyłączamy się również do zbiórki nowej i używanej odzieży w celu ratowania noworodków w republice środkowoafrykańskiej.

            Serdecznie zapraszamy do udziału w naszych akcjach charytatywnych.

        • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA W NASZEJ SZKOLE
          • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA W NASZEJ SZKOLE

          • W Szkole Podstawowej w Sromowcach Niżnych na trzech etapach nauczania przeprowadzono działania związane z Międzynarodowym Dniem Praw Dziecka.

            Punkt Przedszkolny.  Opiekun- Barbara Kęsek.
            Przedszkolaki z punktu przedszkolnego świętowały Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF 24 listopada. Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. W tym dniu dzieci przyszły do przedszkola ubrane na niebiesko, aby podkreślić i zaznaczyć swoją obecność wśród dorosłych, często zabieganych i zapracowanych, zajętych swoimi sprawami.
            Dzieci rozpoczynając zajęcia wesoło się ze sobą przywitały, zatańczyły do piosenki M. Jeżowskiej „Wszystkie dzieci nasze są”. Nauczyły się wiersza pt. „Mały człowiek, duża sprawa” ilustrując go ruchem. Wysłuchały też wiersza M. Brykczyńskiego pt. „O prawach dziecka”, który wprowadził dzieci w tematykę zajęć. Następnie dowiedziały się, co to takiego prawo. Na podstawie „burzy mózgów” próbowały stworzyć definicję tego słowa. Dzieci wymieniały, do czego mają prawo, dzieliły się swoimi własnymi spostrzeżeniami na temat powodów do radości i uśmiechu wśród dzieci oraz o tym, co może powodować, że mały człowiek jest smutny oraz co mu sprawia przykrość. Ten dzień miał wielkie znaczenie dla przedszkolaków. Dzięki niemu uświadomiły sobie, jak ważne są  ich prawa i że mimo, iż są mali trzeba je szanować i kochać. Mimo wszystko i bezinteresownie.

            Klasy 1-3. Opiekun- Celina Regiec (pedagog szkolny i wychowawca) 
            20 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, upamiętniający uchwalenie w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogóle ONZ Konwencji o Prawach Dziecka. Jest to szczególny dzień, w którym nacisk kładzie się na ochronę, poszanowanie i promocję praw każdego dziecka na świecie. W naszej szkole w tym dniu było gwarno, wesoło, a przede wszystkim niebiesko. Wszystkie dzieci, wszyscy nauczyciele i pracownicy szkoły z inicjatywy UNICEF-u ubrali się w tym dniu na niebiesko solidaryzując się w ten sposób ze wszystkimi dziećmi na świecie, również z tymi, których prawa nie są przestrzegane. Kolor ten towarzyszył nam przez cały dzień i przewijał się we wszystkich działaniach podejmowanych w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. Koordynatorem akcji był opiekun Samorządu Uczniowskiego Pani Renata Skawińska.
            Klasy 1-3 rozpoczęły ten ważny dzień od spotkania z pedagogiem szkolnym Panią Celiną Regiec. Dzieci na zajęciach dowiedziały się, jaki ważny dzień obchodzą 20 listopada, dowiedziały się, co to jest Konwencja o Prawach Dziecka i czym są prawa dziecka. Poznały postać Dominika, chłopca, który chętnie odpowiadał na listy dzieci dotyczące ich praw i który chętnie spotkał się z nimi i ich wychowawcami już w swoich salach.
            W swoich salach na zajęciach z wychowawcami - p. Heleną Niemiec (kl. 1), p. Bożeną Kowalczyk (kl. 2)
            i p. Celiną Regiec (kl. 3)  uczniowie pogłębiali wiedzę, poznawali dokładnie swoje prawa, oglądali bajki o prawach dzieci, śpiewali piosenkę „Mam prawo…”, poznali postać Janusza Korczaka i dowiedzieli się, że nad przestrzeganiem ich praw czuwają nie tylko rodzice, nauczyciele, ale i Rzecznik Praw Dziecka. Naukę połączono oczywiście z prawem do zabawy.  W klasie 3 niebieskie balony uświetniły ten dzień, zaprosiły uczniów do swobodnej zabawy i pozwoliły uwolnić wyobraźnię zamieniając balon w głowę przyjaciela z innego kraju, a nawet kontynentu. Każdy przyjaciel przypominał dzieciom o jednym z poznanych praw. Na zakończenie, podsumowanie i utrwalenie zdobytej wiedzy dzieci kolorowały obrazki przedstawiające ich prawa, wykonały z panią gazetkę upamiętniającą ten ważny dla nich dzień. Niebieski przyjaciel codziennie przypomina
            uczniom, że każdy z nich ma prawo do…
            Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka będziemy obchodzili każdego dnia roku.

            Klasy 4-8. Opiekun- Renata Skawińska
            W klasach starszych uczniowie i nauczyciele także ubrali się na niebiesko. Przygotowano tematyczną gazetkę ścienną, dostępną dla wszystkich uczniów i wprowadzającą ich w tematykę zajęć. Podczas lekcji języka polskiego omówiono „Konwencję o prawach dziecka”, przedstawiono podstawowe prawa. Analizowano listy do Dominika i jego odpowiedzi w kontekście ww. dokumentu. Następnie dzieci wysłuchały animacji „Wszyscy mamy prawa”. Zajęcia zakończono wykonaniem plakietek, na których uczniowie umieścili wybrane przez siebie prawo. Wszystkie przyczepiono do drewnianej ramy. Efekty pracy zaprezentowano w klasach 4-8 w celu podsumowania i utrwalenia wszystkich treści. Działania związane z „Międzynarodowym Dniem Praw Dziecka” będą kontynuowane poprzez czytanie uczniom książek: „Która to Malala?” Renaty Piątkowskiej oraz „Mam prawo, czyli niemal wszystko, co powinniście wiedzieć o prawach dziecka, a nie macie kogo zapytać!” Grzegorza Kasdepke.

        • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
          • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          • 17 listopada odbyła się w naszej szkole akcja ŚDTM. Akacja była wielkim szkolnym wydarzeniem. Najpierw były przygotowania, podczas których dzieci przypominały sobie tabliczkę mnożenia w trakcie zabaw. Potem odbyło się sprawdzenie „tabliczkowej wiedzy” podczas egzaminów. Starsi uczniowie stali się egzaminatorami i sprawdzali znajomość tabliczki mnożenia młodszych starszych kolegów oraz dorosłych. 

            Celem akcji było propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Miała ona zachęcić uczniów do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja była okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogli dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia.

            Egzamin zdaliśmy na 6 !!! Dowodem jest uzyskana licencja :)

        • Pierwsza pomoc - spotkanie z pielęgniarką szkolną
          • Pierwsza pomoc - spotkanie z pielęgniarką szkolną

          • 16 listopada klasy 1 - 3 spotkały się z pielęgniarką szkolną. W ramach tego spotkania dzieci uczyły się jak udzielać pierwszej pomocy, jak opatrzyć  krwawiącą ranę, sprawdzały czy osoba leżąca jest przytomna, uczyły się przemywać oczy i twarz gazikiem. To ciekawe i niecodzienne spotkanie pani pielęgniarka urozmaiciła przebierając dzieci w prawdziwy strój pielęgniarki uczestniczącej w zabiegach na sali operacyjnej, a także pokazała dzieciom niektóre narzędzia chirurgiczne. 

            Uczniowie zadowoleni, z fachową wiedzą, po spotkaniu wrócili na lekcje.

        • Mistrzostwa Gminy Czorsztyn w koszykówce
          • Mistrzostwa Gminy Czorsztyn w koszykówce

          • Dnia 16 listopada 2023 r. na sali sportowej w Sromowcach Niżnych odbyły się zawody w koszykówkę dziewcząt i chłopców z terenu Gminy Czorsztyn – kategoria „Igrzyska Dzieci”.

                W grupie chłopców:

            I m.   Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kluszkowcach

            II m. Szkoła Podstawowa w Sromowcach Niżnych

            III m. Szkoła Podstawowa im. W. Orkana w Maniowach

            IV m. Szkoła Podstawowa im. Dh. Olgi Małkowskiej w Sromowcach Wyżnych

                W grupie dziewczyn:

            I m.   Szkoła Podstawowa im. W. Orkana w Maniowach

            II m.  Szkoła Podstawowa w Sromowcach Niżnych

            III m. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kluszkowcach

            IV m. Szkoła Podstawowa im. Dh. Olgi Małkowskiej w Sromowcach Wyżnych

             

            Po zawodach odbyła się ceremonia wręczenia dyplomów i nagród, ufundowanych przez  Wójta Gminę Czorsztyn.

          • Narodowe Święto Niepodległości w Gminie Czorsztyn

          • Poczet sztandarowy, w składzie Aleksandra Borzęcka, Natalia Waradzyn, Rafał Regiec, reprezentował naszą szkołę wraz z p. dyrektorem, Krzysztofem Nosalem, podczas gminnych obchodów Święta Niepodległości.

            W tym dniu położono nacisk na takie wartości jak: wolność, godność, solidarność, patriotyzm. 

            Reprezentowanie szkoły podczas najważniejszego polskiego święta narodowego stanowi realizację akcji organizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki #SzkołaPamięta.

        • Obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole
          • Obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole

          • W naszej szkole, w dniu 10.11.2023r, wzięliśmy udział w wyjątkowej dla każdego Polaka lekcji historii.

            Co roku obchodzimy Święto Niepodległości. Upamiętnia ono odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów.

            Obchody miały uroczysty charakter, a zadbali o to uczniowie z klasy 6. Przywołali trudne położenie Polski i Polaków, którym zaborcy próbowali narzucić swoją kulturę, język, obyczaje i religię. Podkreślili fakt, że dzięki patriotycznym sercom naszych pradziadków i ich wewnętrznej sile, najważniejsze wartości zostały uratowane. Uczniowie przywołali historię prostych chłopców, młodych chłopców i ważnych przywódców, którzy marzyli o wolnej Polsce… I nie pozostało im nic innego tylko o Nią zawalczyć…

            Kolejną częścią akademii stanowił koncert utalentowanych uczniów, którzy zwyciężyli w swoich kategoriach w „V Gminnym Przeglądzie Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej”. Za przygotowanie uczniów do konkursu oraz za ich sukcesy odpowiedzialna jest pani Helena Niemiec.  Celem takich działań jest pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa narodowego oraz wzmacnianie postaw patriotycznych. Wystąpili: Alan Dziurny, Liliana Grivalska, Alicja Całyniuk, Aleksandra Borzęcka, Maria Regiec, Julia Całyniuk, Magdalena Pierwoła, Maja Półchłopek i Emilia Waradzyn.

                        Następnie na scenie zaprezentowały swój biało- czerwony występ dziewczyny z klasy 6. Taniec z szarfami był dla zgromadzonych ogromnym zaskoczeniem. Uczennice fantastycznie zaprezentowały swój układ taneczny, który ćwiczyły już od dłuższego czasu… (nie tylko w szkole, ale również w swoim wolnym czasie).

                        Przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”. O godz. 11.11 w murach naszej szkoły rozbrzmiał hymn narodowy, odśpiewany przez zgromadzoną w hali społeczność szkolną na czele z
            p. dyrektorem, Krzysztofem Nosalem.

             

            Akademia zaprezentowana podczas najważniejszego polskiego święta narodowego stanowi realizację akcji organizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki #SzkołaPamięta.

          • Lekcja parkowa klasy 8

          • Kolejna przyrodnicza przygoda z panią Dorotą i opowieściami o górach odbyła się 9 listopada. Wędrowaliśmy od Hałuszowej (Osice) na Chwała Bogu (Przełęcz Szopka). Skąd, po krótkiej przerwie, zeszliśmy szlakiem do Sromowiec Niżnych.

            Fantastyczne czwartkowe okienko pogodowe sprzyjało nieśpiesznej wędrówce, spotkaniom ze zwierzętami, rozmowom oraz poznawaniu funkcjonowania Pienińskiego Parku Narodowego w praktyce.

             

        • ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLASY 1
          • ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLASY 1

          • W dniu 8 listopada 2023 roku odbyła się długo oczekiwana Uroczystość Ślubowania Uczniów Klasy Pierwszej. To wydarzenie zawsze wzbudza wiele emocji zarówno wśród uczniów, nauczycieli, a także rodziców. Uczniowie klasy pierwszej przedstawili program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Zapewniali także, że znają szkolną rzeczywistość i są gotowi podejmować uczniowskie wyzwania. To był egzamin, który zdali na szóstkę. Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania oraz pasowanie na uczniów, którego dokonał pan Dyrektor Krzysztof Nosal.  
            W  ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów naszej szkoły. Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, medale i liczne prezenty od rodziców oraz od kolegów i koleżanek z klasy drugiej i trzeciej. Klasa druga przygotowała również dla młodszych koleżanek i kolegów krótki śpiewający występ na podstawie wiersza J. Brzechwy "Na straganie". W ten sposób drugoklasiści pragnęli zachęcić pierwszaków do zabierania ze sobą do szkoły codziennie owocu lub warzywa. Po akademii uczniowie mieli przygotowany przez rodziców słodki poczęstunek wzbogacony porcją witamin w 100% soku. 

            Naszym najmłodszym uczniom życzymy samych sukcesów i radości ze zdobywanej wiedzy.

      • Kontakt

        • Szkoła Podstawowa w Sromowcach Niżnych
        • 18 26 29 635
        • 34-443 Sromowce Niżne ul. Szkolna 7, 34-443 Sromowce Niżne Poland
        • e-puap - /spsromowcenizne/SkrytkaESP