•  Projekt „Natalka i Antek w świecie wielkiej matematyki”.

Klasa II w I półroczu (od listopada do stycznia) realizowała projekt „Natalka i Antek w świecie wielkiej matematyki”. Jest to projekt matematyczny wydawnictwa MAC, realizowany od października do maja 2023 roku. Natalka i Antek to bohaterowie projektu, którego celem jest wsparcie innych dociekliwych dzieciaków. Uczniowie razem z bohaterami zgłębiają świat matematyki. Matematyka czeka na odkrycie!

Projekt składa się z ośmiu modułów:

• Matematyka na drodze
          • Matematyka u krawca
          • Matematyka na święta
          • Matematyka w muzyce
          • Matematyka w architekturze
          • Matematyka w kinie
          • Matematyka w ZOO
          • Matematyka w parku, każdy jest realizowany w kolejnym miesiącu.

Klasa druga zrealizowała  trzy moduły:
          MATEMATYKA U KRAWCA - zajęcia pokazały uczniom pracę krawcowej i umożliwiły dzieciom dokonania autentycznych pomiarów ciała rówieśników.

MATEMATYKA NA ŚWIĘTA- celem zajęć było pokazanie, że obdarowywanie jest ważnym elementem życia, a pakowanie - odmierzanie ilości papieru, wstążki, a nawet wykonywanie kolejnych kroków (instrukcji) zawiązania pięknej kokardy to wszystko działania matematyczne.

MATEMATYKA W MUZYCE - głównym celem tych zajęć było pokazanie matematyki w autentycznym i bliskim dzieciom środowisku, czyli w muzyce, nie wszyscy bowiem zdają sobie sprawę z tego, jak wiele mają ze sobą muzyka i matematyka. W czasie zajęć uczniowie mieli okazję odkryć te związki. .

Celem głównym projektu jest zwiększenie kompetencji matematycznych i rozwijanie u dzieci zainteresowania matematyką poprzez wykonywanie zadań metodą projektu.

Cele szczegółowe:
          a) popularyzacja matematyki;
          b) tworzenie warunków do różnorodnej aktywności ucznia w toku realizacji zadań stawianych przez nauczyciela;
          c) podniesienie u ucznia motywacji do nauki matematyki;
          d) rozbudzanie i kształtowanie zainteresowań matematycznych ucznia; e) rozwijanie uzdolnień ucznia;
          f) umożliwienie odniesienia sukcesu w nauce matematyki;
          g) rozwijanie wyobraźni przestrzennej;
          h) rozwijanie samodzielności, korzystanie z posiadanej wiedzy w sposób twórczy;
          i) rozwijanie kompetencji cyfrowych ucznia i nauczyciela;
          j) kształtowanie pozytywnego nastawienia do podejmowania wysiłku intelektualnego;
          k) aktywizowanie ucznia, zachęcanie do wykazywania inicjatywy i realizowania własnych pomysłów;
          l) promocja placówki oświatowej;
          m)rozwijanie współpracy między nauczycielami;
          n) kształcenie na odległość.
          Projekt jest zgodny z podstawą programową oraz kierunkami polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2022/2023:

W czasie trwania projektu realizowane są kierunki polityki MEiN:

1. Wspomaganie wychowawczej roli rodziny – przypomnienie zasad bezpieczeństwa na drodze.

2. Rozwijanie umiejętności metodycznych nauczycieli w zakresie prawidłowego i skutecznego wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnych w procesach edukacyjnych. Wykorzystywanie materiałów audiowizualnych do zaprezentowania tematu, obejrzenie nagrania.

3. Wsparcie nauczycieli i innych członków społeczności szkolnych w rozwijaniu umiejętności podstawowych i przekrojowych uczniów – wykorzystanie przez nauczycieli materiałów przygotowanych do realizowania projektu.

4. Podnoszenie jakości kształcenia – przedstawienie treści matematycznych w sposób zgodny z wiekiem uczniów. Wykonanie zadania zgodnie z możliwościami poszczególnych uczniów. Wiodące kompetencje kluczowe: matematyczne i podstawowe naukowo-techniczne, porozumiewanie się w języku ojczystym, umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie, inicjatywność i przedsiębiorczość.

Realizując osiem modułów projektu dzieci sprawdzą czy dodawanie, odejmowanie, mierzenie i przeliczanie przydaje się poza klasą, w jaki sposób matematykę można wykorzystać w życiu codziennym.

• Szkoła Podstawowa w Sromowcach Niżnych
      • 34-443 Sromowce Niżne ul. Szkolna 7, 34-443 Sromowce Niżne Poland