• Dorotka po drugiej stronie tęczy
          • Dorotka po drugiej stronie tęczy

          • 28 września uczniowie klas I – III szkoły podstawowej  i przedszkolaki wybrali się na wycieczkę do Miejskiego Centrum Kultury w Nowym Targu na przedstawienie teatralne pt. „Dorotka po drugiej stronie tęczy” w wykonaniu aktorów teatru „Alert” z Wrocławia. Uczniowie z zainteresowaniem śledzili losy Dorotki i jej przyjaciół. Podziwiali wspaniałą grę aktorów, dekorację, sceny pełne humoru oraz słuchali i śpiewali wesołe piosenki. Bajka oprócz dobrej zabawy niosła przesłanie o przyjaźni i konieczności dbania o przyrodę. Spektakl podobał się uczniom, którzy żywo reagowali i przeżywali to, co działo się na scenie. Oprócz interesującej fabuły wiele wrażeń wywołały także stroje i oprawa wizualna. Interaktywny spektakl bardzo przypadł do gustu naszym młodym widzom!

        • Klasa III rozwija swoje zainteresowania
          • Klasa III rozwija swoje zainteresowania

          • Uczniowie klasy III chętnie w czasie zajęć zdobywają wiedzę i rozwijają swoje zainteresowania na wielu płaszczyznach. W czasie zajęć rozwijających zainteresowania matematyczne pod okiem wychowawcy w ramach realizowanego programu „Laboratoria Przyszłości” uczniowie wykonali ciekawe konstrukcje z klocków. 

             

            # Laboratoria Przyszłości

        • Jestem EKO z biblioteką...
          • Jestem EKO z biblioteką...

          • Kolejne drugie spotkanie warsztatowe na temat ekologii już za nami, odbyło się ono 26 września w bibliotece publicznej w Sromowcach Niżnych. Było to spotkanie autorskie z zaproszonym pisarzem publikującym książki o tematyce ekologicznej. Autorka książki „Droga do natury” pani Grażyna Łabno zaprezentowała uczniom bardzo ważny temat, mówiła o ingerencji człowieka w naturę. Podczas warsztatów uczniowie praktycznie poznali zagrożenia dla lasu i żyjących w nim zwierząt w trakcie budowy dróg i autostrad i innej działalności człowieka. Poznali konsekwencje nieprzemyślanej działalność człowieka i wiedzą jak temu zaradzić i jakie rozwiązania zastosować, by uniknąć degradacji lasu i zwierząt. Uczniowie ochoczo pracowali, nie bali się kolejnych zadań, potrafili zaplanować i zgodnie dążyli do ukończenia projektu.

        • WYCIECZKA KLASY 8 DO OŚWIĘCIMIA I WADOWIC
          • WYCIECZKA KLASY 8 DO OŚWIĘCIMIA I WADOWIC

          • Tradycyjnie co roku, uczniowie klasy 8 byli z wizytą w byłym nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz–Birkenau, jedynym wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pojechali wspólnie z kolegami ze Szkoły Podstawowej w Sromowcach Wyżnych, ponieważ każdy uczeń powinien odwiedzić miejsce, jakim jest Muzeum Auschwitz – Birkenau, bo jest to pomnik dla ofiar II wojny światowej i miejsce, w którym można doświadczyć poruszającej lekcji historii. Ne była to typowa wycieczka szkolna, gdyż uczniowie odwiedzili największy cmentarz świata, zobaczyli jedno z najsmutniejszych miejsc na świecie, przepełnione ludzką tragedią, barbarzyństwem, nienawiścią i upadkiem człowieczeństwa.  
            Nasi uczniowie w refleksji i zadumie zobaczyli Miejsce Pamięci, baraki, rampę, ubrania, cele, zdjęcia, krematorium i inne smutne pamiątki obozu zagłady.
            Kolejnym miejscem zwiedzania były Wadowice – rodzinne miasto Karola Wojtyły, Ojca Świętego Jana Pawła II. Uczniowie zobaczyli rodzinny dom przyszłego papieża i Bazylikę Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny; to tutaj został ochrzczony, przyjął pierwszą komunię świętą oraz chrzest, a także odprawił pierwszą mszę prymicyjną. Ostatnim punktem wycieczki była wadowicka cukiernia z kremówkami, które wspominał papież w trakcie
            pielgrzymki.

        • Magia cyrku
          • Magia cyrku

          • Tym razem nie musieliśmy się udawać pod namioty cyrkowe, to cyrk przyszedł do nas.
            W środę 21 września artyści cyrkowi zaprosili uczniów naszej szkoły na swoje niezwykle występy. Swoimi umiejętnościami aktorskimi,muzyką estradową wytworzyli niesamowitą atmosferę. Ich zręczność, perfekcjonizm i poświęcenie przykuwały uwagę przedszkolaków i dzieci z klas młodszych. Okrzyki radości, obfite brawa i podziw widowni były spontaniczną nagrodą dla mistrzowskich umiejętności cyrkowców. Dzieci podziwiały tresowane pieski, gołębie, bawiły się z misiem i bohaterami bajek. Mogły sprawdzić się w roli cyrkowca pomagając artystom w występach. Po spektaklu można było kupić drobne, magiczne pamiątki związane z cyrkiem.

        • Jestem EKO z biblioteką.
          • Jestem EKO z biblioteką.

          • Na początku nowego roku szkolnego klasa trzecia rozpoczęła realizację proekologicznego projektu pt. „Jestem EKO z biblioteką.”
            Pierwsze spotkanie odbyło się 12 września w bibliotece publicznej. Zajęcia z dziećmi prowadziła pani Dorota Kowalczyk bibliotekarka ze Sromowiec Wyżnych. Na tym spotkaniu integracyjnym uczniowie poznali cele zajęć, ustalili zasady uczestnictwa, dowiedzieli się jak będą przebiegały kolejne spotkania, jaka będzie ich forma. Uczniowie poznali najważniejsze zagrożenia środowiska przyrodniczego.
            Rozwiązywali krzyżówki, łamigłówki, słuchali ciekawych opowiadań na temat ochrony środowiska.
            Na koniec spotkania uczestnicy ustalili i zapisali kodeks ekologa.

        • NARODOWE CZYTANIE
          • NARODOWE CZYTANIE

          • Tradycyjnie, co  roku, bierzemy udział w gminnym Narodowym Czytaniu. Chociaż w poprzednich latach wspólne czytanie uniemożliwiła pandemia, to w tym roku udało się spotkać na skwerku przed Urzędem Gminy w Maniowach. Akcję  zorganizowała  Gminna Biblioteka Publiczna w Kluszkowcach. W tegorocznym Narodowym Czytaniu lekturą były "Ballady i romanse"  - tomik poezji Adama Mickiewicza, który zapoczątkował epokę romantyzmu w literaturze polskiej. Była to jedenasta edycja akcji, zainicjowana przez parę prezydencką. Wśród czytających  byli uczniowie szkół podstawowych z terenu naszej gminy, wójt gminy Czorsztyn Tadeusz Wach oraz przewodniczący Rady Gminy Andrzej Sproch.

             

        • WITAJ SZKOŁO, NASZA SZKOŁO!
          • WITAJ SZKOŁO, NASZA SZKOŁO!

          • Witaj szkoło, witaj nasza dobra szkoło.

            Przyjmij nas radośnie, miło i wesoło.

            Bo wracamy wypoczęci i szczęśliwi.

            Mamy mnóstwo dobrych chęci, wiele siły.....

             

            1 września uczniowie Szkoły Podstawowej w Sromowcach Niżnych, podobnie jak ich koledzy w całym kraju, spotkali się na rozpoczęciu nowego 2022/2023 roku szkolnego.

             Pan Dyrektor Krzysztof Nosal powitał wszystkich przybyłych uczniów, rodziców oraz grono pedagogiczne. Szczególne słowa skierował do najmłodszych rozpoczynających naukę w naszej szkole. Rozpoczęcie roku szkolnego to także okazja do tego by upamiętnić rocznicę wybuchu II wojny światowej, Pani Monika Regiec przybliżyła uczniom historię wojenną, a minutą ciszy wszyscy uczciliśmy pamięć poległych .

            Po zakończeniu uroczystości uczniowie z wychowawcami udali się do swoich klas.

             Wszystkim uczniom i nauczycielom  naszej szkoły życzymy sukcesów, rozwoju oraz samych miłych chwil.

             

             

        • Pożegnanie przedszkola
          • Pożegnanie przedszkola

          • Czerwiec to najweselszy miesiąc roku dla wszystkich dzieZ niecierpliwością czekamy na upragnione wakacje! W naszym przedszkolu uroczyste zakończenie roku  odbyło się 24 czerwca. Dziesięć miesięcy wspólnych zabaw i zajęć, podróży po porach roku i wycieczek szybko minęło, aż nadszedł czas wakacji i pożegnań. Przedszkolaki dostojnie prezentowały swoje umiejętności artystyczne, recytatorskie i taneczne. Po występach wszystkie dzieci otrzymały z rąk pana Dyrektora nagrody książkowe oraz dyplomy. 

            Kolejni absolwenci opuszczają mury przedszkola, by po wakacjach rozpocząć naukę w klasie 0, życzymy im wielu sukcesów i spełnienia marzeń oraz bezpiecznych i radosnych wakacji.
            Pamiętajcie o nas, o swoim przedszkolu! :)

        • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022
          • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022

          • 24 czerwca 2022 roku nadszedł bardzo długo oczekiwany przez uczniów dzień- zakończenie roku szkolnego 2021/2022. To czas podsumowań, odbierania nagród za cały rok pracy, a także czas podziękowań.

            W tym dniu o 8.30 spotkaliśmy się na mszy św. odprawionej przez ks. Marka Kadzielawę w intencji wszystkich uczniów, nauczycieli oraz pracowników Szkoły Podstawowej w Sromowcach Niżnych.

            Następnie zgromadziliśmy się w budynku szkoły, gdzie uroczystą akademię rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru szkoły oraz odśpiewaniem hymnu.

            Głos oddano klasie 8, która podsumowała swój czas w tej szkole i złożyła  podziękowania nauczycielom. Potem uczniowie z klasy 7 wraz z wychowawcą, panią Moniką Regiec, pożegnali starszych uczniów i wręczyli im upominki.

            Kolejnym etapem spotkania było zabranie głosu przez Dyrektora szkoły, pana Krzysztofa Nosala, który powitał zebranych. Potem wraz z zastępcą wójta, panem Krzysztofem Góreckim, wręczył Nagrodę Wójta Gminy Czorsztyn, którą w tym roku otrzymała uczennica Pola Tober za wzorowe zachowanie oraz najwyższą średnią w szkole.

            Następnie Dyrektor szkoły wraz z wychowawcami poszczególnych klas wręczył uczniom świadectwa z wyróżnieniem. Natomiast rodzicom - listy gratulacyjne.

            Na scenie zaprezentował się Jakub Boźny z klasy 8, który zagrał na klarnecie. 

            Podziękowania gronu pedagogicznemu złożyli przedstawiciele Rady Rodziców. Serdeczne i ciepłe podziękowania złożyli też uczniowie klasy 3, skierowane do wychowawczyni pani Bożeny Kowalczyk, ponieważ rozpoczynają nowy etap edukacyjny.

            Pożegnano również wieloletniego pracownika naszej szkoły, nauczyciela języka polskiego oraz pedagoga, panią Annę Stokłosę - Chmiel.

            Na koniec nastąpiło przekazanie sztandaru nowemu pocztowi sztandarowemu, wyprowadzenie sztandaru i przejście nauczycieli i uczniów do klas. Wychowawcy przeprowadzili pogadanki edukacyjne na temat bezpiecznych wakacji i rozdali uczniom pozostałe świadectwa. Przed nami zasłużony wypoczynek.

            Życzymy wszystkim wartościowego wypoczynku,  oraz mnóstwa okazji do naładowania baterii.

             

             

          • Wycieczka do Starego Sącza....

          • Jeden z ostatnich dni szkolnych spędzono na wycieczce w Starym Sączu. Wyjazd zorganizował wychowawca klasy 8, pan Bogusław Siedlarczyk dla swoich podopiecznych oraz dla chętnych osób z klasy 6 i 7. Po zwiedzeniu ważnych miejsc w mieście udano się na filmowe spotkanie z dinozaurami („Jurrasic World Dominion”).

             

        • Dzień Hobby
          • Dzień Hobby

          • W naszej szkole w czerwcu zorganizowano „Dzień Hobby”. Wzięli w nim udział uczniowie z klas I- VIII. Dzieci mogły zaprezentować swoje pasje przed kolegami oraz koleżankami. Okazało się, że wielu z nich ma niesamowite zainteresowania oraz talent. I miało możliwość zaprezentowania się z nieznanej strony.

            Przy okazji uczniowie z klasy 7 mogli przedstawić efekty swojej pracy podczas realizacji projektu koordynowanego przez panią Helenę Niemiec na zajęciach z plastyki np. o historii fotografii.

             

        • Czekamy z niecierpliwością na kolejne spotkanie ...
          • Czekamy z niecierpliwością na kolejne spotkanie ...

          • We wtorek, 14 czerwca wychowankowie oddziału przedszkolnego odwiedzili Stajnię nad Przełomem.
            Było to ciekawe doświadczenie - zobaczyliśmy wiele pięknych koni i zdobyliśmy cenne informacje dotyczące warunków ich życia w stadninie, sposobu postępowania z tymi mądrymi zwierzętami, ich zwyczajami, a także sposobami ich pielęgnacji. Każde dziecko skorzystało z zaplanowanej jazdy konnej.
            Mamy nadzieję, że wizyta w stajni pozostanie w pamięci na długo i wierzymy szczerze, że wrócimy tu ponownie.

        • KUBUSIOWI PRZYJACIELE PRZYRODY w klasie 1
          • KUBUSIOWI PRZYJACIELE PRZYRODY w klasie 1

          • Klasa I w II półroczu roku szkolnego 2021/2022 realizowała ogólnopolski program edukacyjny o tematyce ekologicznej - „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.
            Celem programu była proekologiczna edukacja dzieci i zachęcenie ich do ruchu już od najmłodszych lat.
            „Zajęcia z Kubusiem” miały charakter poznawczy, dzieci oglądały filmy, słuchały audiobooków. Podczas zajęć dzieci nauczyły się jak troszczyć się o środowisko naturalne, poznały podstawowe zasady ekologii, dowiedziały się, dlaczego warto jeść owoce i warzywa oraz poznały korzyści płynące z ruchu. Poprzez zabawę dzieci przyswoiły wiedzę niezbędną do niesienia pomocy naszej planecie. Zajęcia pozwoliły wykazać się dzieciom kreatywnością i własną inicjatywą. Program realizowano na zajęciach edukacyjnych. Był on doskonałą okazją do urozmaicenia nauki o przyrodzie poprzez zabawę. W czasie zajęć dzieci uczyły się jak recykling korzystnie wpływa na naszą planetę, jak powinien wyglądać zdrowy jadłospis i jak dbać o kondycję fizyczną naszego ciała. Po zrealizowaniu zadań i przyswojeniu wiedzy ekologicznej nasza placówka nabyła prawo do posługiwania się specjalnym certyfikatem przyznającym tytuł „Kubusiowych Przyjaciół Natury”.

        • Wycieczka klas I - III
          • Wycieczka klas I - III

          • W dniu 13 czerwca 2022 roku uczniowie klas I-III wzięli udział w wycieczce do Niedzicy celem zwiedzenia elektrowni.

            Wyruszyliśmy spod szkoły o godzinie 9.00. Pogoda dopisała, świeciło nam piękne słońce. Najpierw oglądaliśmy w Pawilonie Wystawowym film ”Warownia przeciw żywiołom” prezentujący zaporę i elektrownię. Oglądaliśmy eksponaty z wykopalisk, które były prowadzone na terenach, gdzie obecnie jest jezioro. W programie mieliśmy też spacer koroną zapory, zakup pamiątek i pyszne lody. W południe zeszliśmy do budynku elektrowni, po której oprowadził nas przewodnik. Pan Arek opowiadał nam o pracy elektrowni wodnej, tłumaczył naszym dzieciom skąd się bierze prąd i pokazywał urządzenia, które służą do jego produkcji. Bogatsi o nowe wrażenia, wiedzę i pamiątki szczęśliwie za sprawą naszego Pana kierowcy wróciliśmy do Sromowiec.

            Dziękujemy Zespołowi Elektrowni Wodnych w Niedzicy za taką ciekawą i interesującą wycieczkę.

        • Teatrzyk "Jaś i Małgosia"
          • Teatrzyk "Jaś i Małgosia"

          • 13 czerwca wszystkie przedszkolaki oraz dzieci z klas I-III uczestniczyły w spektaklu pt. „Jaś i Małgosia”, wystawionym przez objazdowy Teatr lalek BAJKA z Nowego Sącza. Dzieci z przejęciem i zaciekawieniem obejrzały cały spektakl, w którym spotkały takie postacie jak Jaś, Małgosia, Drwal, Drwalowa, Baba Jaga, Wilk, Kózka, Lisek, Myszka oraz Dziadek jako narrator. Wszystkich zachwyciła piękna scenografia i nikt się w trakcie przedstawienia nie nudził. Bajka w sposób humorystyczny i łatwy w zrozumieniu dla dzieci zachęcała je do uprawiania sportów i prostych zajęć ruchowych, aby nie mieć wady postawy, a w przyszłości bólu pleców. Na uwagę zasługiwało również przesłanie wzajemnego czynienia dobra, które w przyszłości powraca.

        • Wzorowa placówka Małego Misia w świecie wielkiej literatury
          • Wzorowa placówka Małego Misia w świecie wielkiej literatury

          • Od IX  w punkcie przedszkolnym realizowany był projekt „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”, który służył przede wszystkim rozwojowi czytelnictwa i współpracy między nauczycielami, ale także rozwijaniu kompetencji kluczowych dzieci. W roku szkolnego 2021/2022 zrealizowano wszystkie moduły: Kodujemy z Małym Misiem, Opowiem Wam o Polsce, Czytamy razem z Małym Misiem, Misiowe recepty na pozytywne myślenie, Misiowy bajarz oraz Misiowe zajęcia pod chmurką. Za realizację wszystkich modułów szkoła uzyskała Certyfikat Wzorowej Placówki Małego Misia w świecie wielkiej literatury.

            Udział w projekcie przyczynił się w dużym stopniu do rozwoju dzieci,
            a osiągnięte efekty posłużyły podniesieniu jakości pracy przedszkola.

            Przede wszystkim projekt stanowił atrakcyjną formę realizacji zadań przedszkola opisanych w podstawie programowej. Co więcej -  projekt wpisał się w zalecane sposoby
            i warunki realizacji podstawy.

            Pragnę zaznaczyć, iż praca z modułami Małego Misia pozwolił na realizację wszystkich kierunków polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2021/2022, dotyczących przedszkoli.

        • Karta rowerowa
          • Karta rowerowa

          • 7 czerwca w naszej szkole odbył się test praktyczny z karty rowerowej. Uczniowie mieli pokonać przeszkody, miedzy innymi: slalom, tarkę, rynnę, równoważnię, ósemkę i inne. Egzamin zdali wszyscy.

            Tor przeszkód został zakupiony z funduszy zebranych na szkolnym festynie. Ćwiczymy też na nim do Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i zdobywany miejsca w pierwszej trójce.

      • Kontakt

        • Szkoła Podstawowa w Sromowcach Niżnych
        • 18 26 29 635
        • 34-443 Sromowce Niżne ul. Szkolna 7, 34-443 Sromowce Niżne Poland
        • e-puap - /spsromowcenizne/SkrytkaESP