Przedszkolny Program Edukacji Antytytoniowej "Czyste Powietrze Wokół Nas", edycja 2022/2023 dostosowany był do dzieci w wieku 5- 6 lat i realizowany trzeci raz przez wychowawcę oddziału przedszkolnego. Poszczególne zajęcia dostosowane były do rozwoju poznawczego dzieci, pobudzały ich różne formy aktywności, rozwijały kreatywność poprzez zabawy twórcze, tematyczne i ruchowe. Zrealizowano 5 podstawowych zajęć oraz poszerzono je o dodatkowe działania: kolorowanki, obrazki, plakat, konkurs plastyczny, pogadanka z pielęgniarką szkolną oraz wiersze i piosenka.
Głównym celem programu była ochrona dzieci przed szkodliwym wpływem czynnego i biernego palenia papierosów, zwiększenie ich wrażliwości na szkodliwość dymu tytoniowego i wykształcenie świadomości,
że różne dymy (papierosowy, z komina) szkodzą wszystkim ludziom. Dzieci dowiedziały się, jak radzić sobie w sytuacji, kiedy inni palą przy nich papierosy.
Ważnym elementem w realizacji Programu antytytoniowego „Czyste Powietrze Wokół Nas” były spotkania z rodzicami, na których przekazano informacje o tematyce zajęć dla dzieci oraz udostępniono rodzicom prezentację o szkodliwości palenia papierosów i wpływie różnych dymów na zdrowie wszystkich ludzi, nie tylko dzieci.
Przedszkolny Program Edukacji Antytytoniowej "Czyste Powietrze Wokół Nas"
Tangramy i łamigłówki logiczne na matematyce
Tangram to starożytna chińska układanka znana pod nazwą chichiao-tu. Tangram tworzy kwadrat składający się z siedmiu części (wielokątów), z których każda część nazywana jest kamykiem lub tanem. Cała sztuka polega na tym, żeby za ich pomocą odtworzyć obrazek - postać, figurę widoczną na obrazku tylko na podstawie ich konturów. Zabawa z tangramami może pomóc dzieciom klasyfikować kształty, rozwijanie pozytywnych uczuć na temat geometrii, uzyskać lepsze zrozumienie relacji przestrzennych, rozwinąć zrozumienie, w jaki sposób można rozłożyć kształty geometryczne, doskonalić umiejętności rotacji przestrzennej. Na lekcji matematyki w maju powtarzając poznane figury, a także pola i obwody, uczniowie klasy piątej układali tangramy, łamigłówki logiczne wykonane w drukarce 3D z projektu Laboratoria Przyszłości, świetnie się przy tym bawiąc.
# Laboratoria Przyszłości
Gminny Konkurs Matematyczny w Maniowach
17 maja czwórka uczniów z klasy trzeciej tj. Tymur Mansurow, Hanna Regiec, Lena Dziurna, Lilia Kowalczyk
uczestniczyli w konkursie matematycznym organizowanym dla trzecioklasistów przez Szkołę Podstawową w
Maniowach. Celem tego konkursu było rozwijanie uzdolnień matematycznych. Zadania, które wykonywali
uczniowie wykraczały ponad podstawę programową, a ich zakres obejmował: działania na liczbach naturalnych;
obliczenia kalendarzowe, zegarowe i pieniężne; geometrię i zadania tekstowe o podwyższonym stopniu trudności.
Ucznnica Hanna Regiec zajęła II miejsce, a uczeń z Ukrainy Tymur Mansurow III miejsce.Gratulujemy wszystkim uczestnikom i zwycięzcom.
WYNIKI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO „POCZTÓWKA Z MOJEGO REGIONU”
Z przyjemnością informujemy, że ogólnopolski konkurs plastyczny „Pocztówkaz mojego regionu” został rozstrzygnięty. Powołana do oceny komisja brała pod uwagę samodzielność wykonania pracy, estetykę, różnorodność wykorzystanych materiałów i zgodność z tematyką.
I miejsce:Emilia Szczurek, Przedszkole Miejskie nr 15, Bytom.II miejsce:Helena Ebelt, Samorządowe Przedszkole nr 47, Kraków.
III miejsce:Aleksandra Dunaj, Samorządowe Przedszkole, Przecław.
Nagrody i dyplomy zostaną wysłane pocztą. Dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz ich opiekunom i życzymy dalszych sukcesów
Z Natalką i Antkiem zakończyliśmy poszukiwania matematyki w wielkim świecie...
Klasa II w II półroczu zakończyła realizację projektu „Natalka i Antek w świecie wielkiej matematyki”.
W tym półroczu klasa II zrealizowała kolejne trzy moduły:
MATEMATYKA W ARCHITEKTURZE - głównym celem było nauczenie się patrzenia na budynki, które otaczają dzieci na co dzień, w nowy, matematyczny sposób. W architekturze doskonale widać umiejętność planowania, porządek, rytm czy symetrię. Uczniowie mieli okazję samodzielnie odkrywać te prawidłowości w czasie obserwacji najbliższego im budynku - szkoły.
MATEMATYKA W ZOO - zadaniem dzieci było uzyskanie wiedzy na temat potrzeb zwierząt i przełożenie tego na praktyczne działania, czyli zaplanowanie karmienia wybranego zwierzęcia. W takim działaniu należało wziąć pod uwagę ilość potrzebnego pożywienia (wagę, ilość sztuk), częstotliwość karmienia, średnią cenę pożywienia.
MATEMATYKA W PARKU - zajęcia ostatniego modułu związane z matematyką w parku zaplanowane zostały na czas wiosenny, który jest doskonałą okazją do spacerów i wycieczek. Tym samym promowaniem zdrowego trybu życia i nauki w praktyce.
Klasa druga odwiedziła swój mini park w Sromowcach i w czasie ćwiczeń ruchowych "zaprzyjaźniła się" z ławeczkami w tymże parku.
Niestety nie udało nam się zrealizować MATEMATYKI NA DRODZE ( zajęcia z bezpieczeństwa na drodze były już we wrześniu) I MATEMATYKI W KINIE.
Projekt wzbudził ogromne zainteresowanie wsród uczniów matematyką, uzmysłowił im, że matematyka jest nieodłącznym elementem naszego życia, otacza nas z każdej strony, chociaż nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę.
Pędzi wielki wóz strażacki
Starsze i młodsze przedszkolaki z naszej szkoły wybrały się na wycieczkę do remizy OSP w Sromowcach Niżnych. Dzięki życzliwości Panów Strażaków dzieci mogły z bliska obejrzeć wyposażenie samochodów
strażackich, sprzęt pożarniczy. Z dużym zainteresowaniem wychowankowie oglądali strój strażaka do gaszenia pożaru, przymierzali hełmy. Chętnemu dziecku założono kołnierz ochronny oraz położył się on na noszach. Wielką atrakcją dla wszystkich było wejście do wozu strażackiego i możliwość usłyszenia sygnałów alarmowych.
W trakcie rozmowy ze strażakiem p. Michałem, dzieci dowiedziały się dużo o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy strażaków. Zrozumiały, że strażak pomaga nie tylko w czasie pożaru, ale bierze również udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych np. w czasie wypadku drogowego, powodzi. Jednak najwięcej emocji wśród dzieci wzbudziła możliwość trzymania razem ze strażakiem, węża strażackiego i polewanie trawy wodą. Strażacy przypomnieli, w jakich okolicznościach można wezwać straż pożarną lub inne służby ratownicze, a dzieci podawały ich numery alarmowe. Bardzo dziękujemy strażakom za poświęcony dzieciom czas i mile spędzone chwile.
XXI Międzyszkolny Konkurs Przyrodniczy "Jestem współodpowiedzialny za stan środowiska"
Regulamin XXI Międzyszkolnego Konkursu Przyrodniczego
„Jestem współodpowiedzialny za stan środowiska”
Cele konkursu:
- Propagowanie wiedzy ekologicznej wśród uczniów.
- Budzenie zainteresowań problemami związanymi z ochroną środowiska
i motywowanie do podjęcia czynnych działań na rzecz jego ochrony. - Poznanie zasad dbałości o jakość środowiska ze szczególnym uwzględnieniem zasad dbałości o czyste powietrze i postępowania z odpadami.
- Uświadomienie zagrożeń środowiska przyrodniczego występujących w najbliższej okolicy (m.in. dotyczących powietrza, wód i problemu odpadów), z podkreśleniem skutków zanieczyszczania powietrza.
- Zwiększenie wiedzy uczniów dot. niskiej emisji i śladu środowiskowego.
- Tworzenie wzorców zachowań mających na celu troskę o jakość środowiska.
- Promowanie postaw ekologicznych wśród dzieci i młodzieży.
- Poznanie lokalnych form ochrony środowiska i przyrody.
- Kształtowanie umiejętności przewidywania skutków działań człowieka w środowisku.
- Przybliżanie wiedzy z zakresu ochrony środowiska i przyrody w Unii Europejskiej.
Organizator konkursu: Szkoła Podstawowa w Sromowcach Niżnych
Uczestnicy konkursu:
- Konkurs adresowany jest dla uczniów klas V-VIII szkół podstawowych z gminy Czorsztyn.
- W konkursie może wziąć udział maksymalnie 3 uczniów z danej szkoły (należy ich wyłonić w drodze eliminacji szkolnych. Przeprowadza je szkoła macierzysta ucznia.).
- Uczniowie powinni wykazać się wiedzą na temat sposobów i form ochrony środowiska i przyrody ze szczególnym uwzględnieniem najbliższej okolicy (wykaz zagadnień podany jest niżej).
- Wiedza i umiejętności indywidualne uczniów zostaną sprawdzone za pomocą testu zawierającego zadania otwarte i zamknięte.
- Dla wszystkich uczestników przewidziane są nagrody rzeczowe, dla wyróżnionych uczniów również dyplomy.
- Uczestnicy konkursu mogą również zostać poproszeni o wykonanie konkretnych działań na rzecz ochrony środowiska i przyrody.
- Uczestnicy powinni posiadać podpisane przez rodziców/opiekunów prawnych oświadczenie stanowiące załącznik nr 1 do niniejszego Regulaminu
Terminy
- Konkurs odbędzie się 30 maja 2023 r. o godz. 10.00 w macierzystej szkole ucznia z zastosowaniem TIK.
- Zgłoszenia udziału szkoły w konkursie należy dokonać do 19 maja 2023 r
w sekretariacie Szkoły Podstawowej w Sromowcach Niżnych
(nr tel. 18 2629635). - Organizator konkursu zastrzega sobie prawo do zmiany terminu konkursu.
W przypadku zaistnienia takiej sytuacji zobowiązuje się do powiadomienia o tym zgłoszonych szkół. - Podsumowanie konkursu planowane jest na 6 czerwca br. Szczegóły zostaną ogłoszone w późniejszym terminie.
Przebieg konkursu
- Szkoły biorące udział w konkursie w dzień poprzedzający konkurs otrzymają link oraz kod do testu konkursowego przygotowanego przez organizatora.
- Link będzie aktywny w wyznaczonych godzinach i tylko wtedy uczestnik będzie miał dostęp do testu.
- Uczniowie powinni korzystać z komputerów z dostępem do Internetu (tablety i smartfony mogą nie pozwolić na sprawne korzystanie z testu konkursowego)
- Organizator ma pełny wgląd do prac uczniów i ma możliwość obserwacji postępów.
- Opiekunowie uczniów powinni czuwać nad uczciwością pracy i sprawnym przebiegiem konkursu, a także zadbać o stronę techniczną (dostęp do komputera i Internetu).
Inne postanowienia:
- Nad przebiegiem konkursu czuwa jury wyłonione spośród opiekunów drużyn pod przewodnictwem organizatora konkursu. Decyzje jury są ostateczne.
- Testy konkursowe będą dostępne jedynie w trakcie konkursu bez możliwości ich powielania.
- Szkoła powinna zapewnić uczniom dostęp do komputerów i Internetu oraz warunki do samodzielnej pracy.
- Informacja o przebiegu konkursu wraz z dokumentacją fotograficzną zostanie zamieszczona na stronach internetowych Szkoły Podstawowej w Sromowcach Niżnych
i gminy Czorsztyn. - Wszelkie zapytania i wątpliwości należy kierować do organizatora konkursu – nauczyciela Szkoły Podstawowej w Sromowcach Niżnych Grażyny Łabno,
tel. 18 26 29 635.
Wykaz zagadnień:
- Materiał nauczania ochrony środowiska i przyrody przewidziany programem biologii
i chemii w szkole podstawowej - Główne zagrożenia cywilizacyjne: kwaśne opady, dziura ozonowa, efekt cieplarniany, zanieczyszczenia wód, powietrza i gleby.
- Podstawowe terminy z zakresu ekologii typu: populacja, ekosystem itd..
- Ważne pojęcia z zakresu ochrony środowiska i przyrody np. niska emisja, smog, biomasa, skala porostowa, bioindykatory, sozologia, alternatywne źródła energii, monitoring środowiska, recykling, ślad środowiskowy, ślad wodny, ślad węglowy itp.
- Poszerzone informacje na temat niskiej emisji, jej przyczyn, skutków, sposobów ograniczania.
- Zasady zrównoważonego rozwoju.
- Formy ochrony przyrody w Polsce (ze szczególnym uwzględnieniem form występujących w najbliższej okolicy).
- Osobliwości fauny i flory w PPN.
- Chronione gatunki roślin, grzybów i zwierząt w Polsce.
- Podstawowe zasady ochrony środowiska i przyrody w Unii Europejskiej- założenia Europejskiego Zielonego Ładu.
- Ważne dni i święta dla ochrony przyrody i środowiska.
- Znaki graficzne stosowane w ochronie środowiska i przyrody.
Pomocna literatura:
Podręczniki do biologii i chemii szkoły podstawowej (tematy związane z ochroną środowiska i przyrody oraz ekologią).
Hłuszczyk H., Stankiewicz A. Ekologia. Słownik szkolny. WSiP, Warszawa 1997.
Łabno G., Ekologia. Słownik encyklopedyczny. Wydawnictwo EUROPA, Wrocław 2006
Łabno G., Ilustrowana encyklopedia. Ekologia. Wydawnictwo EUROPA, Wrocław 2006
Aktualne rozporządzenia w sprawie ochrony gatunkowej roślin, zwierząt i grzybów
Strony internetowe:
https://ec.europa.eu/info/strategy/priorities-2019-2024/european-green-deal_pl
https://klimada2.ios.gov.pl/slad-wodny/
https://rankomat.pl/woda/wirtualnie-zuzywamy-40-razy-wiecej-wody-niz-bezposrednio.html
https://klimada2.ios.gov.pl/pokaz-dobre-praktyki/
https://europa.eu/youth/get-involved/sustainable-development/how-reduce-my-carbon-footprint_pl
https://wezoddech.ceo.org.pl/co-jest-niska-emisja
http://natura2000.gdos.gov.pl/strona/wiem
http://www.naukowiec.org/wiedza/inzynieria-srodowiska/alternatywne-zrodla-energii_840.html
http://eko.org.pl/wroclaw/wyzwania/img/r-tab1.pdf
Opr. G. Łabno
TYDZIEŃ BIBLIOTEK
Wprowadzanie dzieci w świat literatury rozpoczyna się od wczesnych lat. Wiek przedszkolny jest doskonałym czasem na rozbudzanie zainteresowań czytelniczych i promowanie czytelnictwa wśród dzieci. W maju przedszkolaki z oddziału przedszkolnego zostały zaproszone na spotkanie do Gminnej Publicznej Biblioteki w Sromowcach Niżnych. Tematem spotkania było zapoznanie dzieci z biblioteką i pracą bibliotekarki.
Przedszkolaki dowiedziały się, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachowywać. Poznały zasady wypożyczania książek, zapoznały się z pracą pani bibliotekarki. Dzieci dowiedziały się także jak należy dbać o książki. Nie zabrakło głośnego czytania wybranej przez dzieci książki oraz oglądania książeczek dla dzieci.
Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci otrzymały zakładki do książek oraz rozwiązywały zagadki związane z postaciami z bajek i baśni. Żegnając się zapewniały, że przyjdą ponownie, tym razem z rodzicami, by zapisać się do biblioteki i wypożyczyć książki.
Udział w „Programie Projektor”
„Projektor” jest programem Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanym przez Fundację Edukacji
i Przedsiębiorczości. Wolontariusze docierają do szkół w małych miejscowościach z autorskimi zajęciami
rozwojowymi dla dzieci. Celem programu jest rozwijanie poczucia sprawczości i odpowiedzialności społecznej.
Uczniowie z klasy 7 wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez wolontariuszki z programu.
Ich celem było rozwijanie wrażliwości społecznej, umiejętności współpracy z rówieśnikami, samodzielność w definiowaniu problemów i tworzeniu rozwiązań. Poza tym wykazywanie się odwagą w realizacji własnych pomysłów.1
Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym-BRD - kolejny sukces
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Sromowcach Niżnych 19 i 20 kwietnia wzięli udział w Ogólnopolskim Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla grupy młodszej i starszej. Uczestnicy turnieju musieli wykazać się wiedzą na temat przepisów ruchu drogowego, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz umiejętnością jazdy na rowerze, aby pokonać tor sprawnościowy. Nie było łatwo, bo w grupie młodszej brało udział 15 szkół, a w starszej 18. Nasi reprezentanci zajęli drużynowo 3 miejsce w grupie I, drużynowo 2 miejsce w grupie II oraz 1 miejsce w klasyfikacji indywidualnej w grupie II. Skład drużyny I był następujący: Pola Tober, Liliana Głodek, Hubert Regiec i Maciej Brożny, skład drużyny II: Martyna Skawińska, Jakub Starowicz i Jakub Regiec.
8 maja br. w Szkole Podstawowej nr 11 im. Żołnierzy Armii Krajowej w Nowym Targu odbyło się uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom. Wszyscy nasi uczestnicy dostali nagrody. Najlepszy uczestnik tego turnieju Jakub Regiec z kl. 8 otrzymał rower.
Wszystkim serdecznie gratulujemy wygranej!!!
Kwiecień z aparatem fotograficznym
Z projektu Laboratoria przyszłości otrzymaliśmy aparat fotograficzny, który wykorzystujemy w szkole na różnego typu akademiach, przedstawieniach, pokazach.
W kwietniu wykorzystywano aparat fotograficzny do dokumentowania działań w obrębie szkoły:
1. Sprzęt fotograficzny pozwolił uwiecznić kolejny, nietypowy dzień, którego inicjatorem był Samorząd Uczniowski. W dniu 14 kwietnia 2023r. zorganizowano „Dzień nietypowej fryzury” (dopuszczalne było również
nietypowe nakrycie głowy).
2. Na lekcjach języka polskiego przeprowadzono akcję fotograficzną zainspirowaną wierszem Juliana Tuwima „Dyzio marzyciel”. Uczniowie opowiedzieli o swoich marzeniach i zaprezentowali związane z nimi
przedmioty.
3. Udokumentowano również akcję "Dzień Bez Samochodu" zorganizowaną przez panią Celinę wraz z uczniami klasy 2. W dniu 27 kwietnia 2023r. w ramach Dni Ziemi organizowanych w szkole uczniowie naszej szkoły postanowili przybyć na lekcje środkami transportu, które nie przyczyniają się do powstawania smogu lub po
prostu przyjść pieszo.
4. Aparat posłużył również do uwiecznienia kolejnego kolorowego dnia, w
którym rządził fiolet.Zdjęcia są wysokiej rozdzielczości.
Laboratoria przyszłości#
3
Konkurs "Akcja Bezpieczeństwo"
Uczniowie klas I - V naszej szkoły wzięli udział w Konkursie "Akcja Bezpieczeństwo". Konkurs był organizowany w ramach projektu „Kampania Kolejowe ABC II” realizowanego przez Urząd Transportu Kolejowego.
Kampania Kolejowe ABC II to zainicjowana przez Urząd Transportu Kolejowego druga edycja programu edukacyjnego z zakresu bezpieczeństwa na terenach kolejowych.
Celem inicjatywy jest uwrażliwienie dzieci i młodzieży oraz ich rodziców, nauczycieli i wychowawców na zasady bezpieczeństwa obowiązujące na przejazdach kolejowych, dworcach, peronach i w pociągach oraz promowanie wzorców odpowiedzialnego zachowania się w pobliżu torów. Kampania Kolejowe ABC II to źródło wiedzy na temat sposobów właściwego reagowania w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.
3
KONKURS WIEDZY O PIENINACH
W dniu 27 kwietnia 2023 w Szkole Podstawowej w Sromowcach Niżnych zorganizowano „XXV Konkurs Wiedzy o Pieninach”. Głównym celem konkursu jest rozwijanie zainteresowań przyrodniczych, geograficznych, historycznych i etnograficznych związanych z regionem Pienin. Adresowany jest do uczniów z okolicznych szkół podstawowych i rozgrywany w dwóch kategoriach wiekowych ( klasy III- V, klasy VI- VIII). W tym roku do konkursu zgłosiło się 33 uczestników z 10 szkół. Jak co roku, uczestnicy wykazali się ogromną wiedzą i świetnym przygotowaniem. Rywalizacja była zacięta, o czym świadczy dogrywka dla uczniów klas VI-VIII.
Wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie, otrzymali drobne upominki.Natomiast zdobywcy podium zostali nagrodzeni cennymi nagrodami rzeczowymi, które podkreśliły jubileuszowy charakter konkursu.
Wyniki konkursu:
Klasy III-V:
1 miejsce: Pola Tober ze Szkoły Podstawowej w Sromowcach Niżnych
2 miejsce: Dagmara Salamon ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera w
Szczawnicy
3 miejsce: Jakub Mężyk ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Krośnicy.
Klasy VI-VIII:
1 miejsce: Julia Starosta ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Szczawnicy
2 miejsce: Paulina Hamerska ze Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Warszawy w Grywałdzie
3 miejsce: Natalia Zachwieja ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Szczawnicy
W czasie oczekiwania na wyniki konkursu, uczestnicy konkursu wraz z opiekunami oraz uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu z Miłoszem Pierwołą. Pan Miłosz jest podróżnikiem, działaczem humanitarnym, rekordzistą świata, reżyserem, fotografem, sportowcem ekstremalnym, adwokatem . Poza tym chętnie dzieli się swoimi dokonaniami na terenie Pienin, Polski oraz poza jej granicami. W swoim wystąpieniu pan Miłosz podkreślił kwestię tożsamości narodowej i przywiązania do swojej „małej ojczyzny”, czyli Pienin. Jako dziecko wyjechał do Ameryki wraz z rodzicami. Jednak wszędzie towarzyszy mu polska flaga, co udowodnił pokazując zdjęcia ze swoich podróży. Należy podkreślić, że zaprezentowane zdjęcia i nagrania (z całego świata) zachwyciły uczniów. Poza tym nasz gość opowiedział o tym, jak ważne jest realizowanie swoich marzeń, przekraczanie granic, nie tylko tych państwowych oraz szukania swojej własnej, życiowej ścieżki.
Odpowiedział na kilka naprawdę interesujących pytań, zadanych przez naszych uczniów. Na koniec omówił zdjęcia nadesłane przez dzieci w ramach wewnątrzszkolnego konkursu zainicjowanego właśnie z okazji prelekcji pana Miłosza w naszej szkole. Za najbardziej interesujące, kreatywne i zgodne z tematem uznano zdjęcie Poli Tober z klasy V, Darii Kozub z klasy VIII i Magdaleny Pierwoły z klasy IV. Fantastyczne nagrody, które sprawiły dziewczynom dużo radości, wręczył pan dyrektor, Krzysztof Nosal.
Dziękujemy sponsorom za ufundowanie cennych nagród, uczniom za udział, opiekunom za
przygotowanie i zapraszamy za rok!
Sprzątamy naszą Małą Ojczyznę
Klasa II 27 kwietnia wybrała się na spacer po najbliższej okolicy. Uczniowie zabrali ze sobą worki i rękawiczki w celu uprzątnięcia wszystkich śmieci pozostawionych przez ludzi. Chociaż Dzień Ziemi był 22 kwietnia, to jednak nie zapominajmy, że Ziemia jest naszym domem, o który należy dbać nie tylko w jej święto. Dbajmy o nasz dom – Ziemię, każdego dnia, 365 dni w roku.
Wyjazd na przedstawienie teatralne „Alicja w Krainie Czarów”
W dniu 25 kwietnia 2023r uczniowie z klasy 4 i 5 wzięli udział w wyjeździe do Miejskiego Centrum Kultury w Nowym Targu. Wyruszyli na spotkanie z zaskakującymi losami dziewczynki, która została porwana przez świat
wyobraźni. A wszystko to zostało namalowane piaskiem, światłem przez „Teatr Piasku Tetiany Galitsyny”, zwyciężczyni „Mam Talent”. Było to zachwycające połączenie wszystkich nietypowych elementów z grą aktorów i akrobacjami. Uczniowie mieli szansę przeżyć chwilę niezapomnianych emocji.
DZIEŃ ZIEMI Z EKOBOHATERAMI
HEJ, DZIECI JEŚLI CHCECIE,
ZOBACZYĆ CZYSTY LAS,
TO DO SPRZĄTANIA CHODŹMY WRAZ.
24 kwietnia klasa 2 z okazji Dnia Ziemi zaprosiła uczniów naszej szkoły na planetę, gdzie nie zabrakło śmieci, pestycydów, opakowań biodegradowalnych, spalin i...? Czy wiecie już gdzie?
Mali bohaterowie bajek - Czerwony Kapturek, Królewna Śnieżka, Shrek, Fiona, Pinokio, Pszczółka Maja, Kubuś Puchatek, Królik i Smerf, którzy zjawili się w odpowiednim momencie przekazali uczniom ważne informacje dotyczące ochrony środowiska, segregacji śmieci, ochrony roślin, ekologicznych upraw i innych ważnych rad, które mogą uratować planetę Ziemię - nasz dom!
Na pożegnanie ekobohaterowie zaśpiewali piosenkę, w której przypomnieli uczniom kilka zasad bezpiecznego korzystania z internetu i wysłali uczniom śpiewne zaproszenie:
Świat realny jest genialny
Odłóż swój telefon zatem
Otwórz oczy, wyjdź na spacer
No i zachwyć się tym światem.
PAMIĘTAJMY!!!
JAK DŁUGO BĘDZIEMY SIĘ NIM ZACHWYCAĆ ZALEŻY TYLKO OD NAS.
Warsztaty przyrodnicze o żabach w punkcie przedszkolnym w Sromowcach Niżnych
21.04.2023r. przedszkolaki z Punktu Przedszkolnego ze Sromowiec Niżnych brały udział w warsztatach przyrodniczych zorganizowanych przez Chatę Przygody z Nowego Targu. Miło jest nam poinformować, że warsztaty te zostały przez przedszkolaków wygrane w konkursie organizowanym przez Chatę Przygody. Celem konkursu było polubienie na facebooku komentarza wychowawczyni grupy. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu przedszkolaki zdobyły II miejsce, uzyskując 771 głosów i pokonując ponad 100 przedszkoli. Tego dnia przedszkolaki podczas zajęć i różnego rodzaju zabaw wzbogaciły wiedzę na temat życia żab oraz ich znaczenia w przyrodzie. Pani Ula zaproponowała przedszkolakom fascynującą wyprawę nad wiosenny staw. Dotarcie do niego, jak to w życiu prawdziwej żaby bywa, również i w przedszkolu nie było łatwe. Aby trafić nad staw, trzeba było pokonać drogę przez tunel. Był to dla dzieci czas wspaniałej zabawy, podczas której można było dowiedzieć się m.in. czy wszystkie żaby są zielone, poznać cykl rozwojowy żaby, a także zrobić "język żaby". Przedszkolaki ze Sromowiec Niżnych są już teraz specjalistami w temacie żab.
Udział w Konkursie "Mali Inżynierowie"
Uczniowie klasy VIII Dawid Dragosz i Tomasz Cichoń wzięli udział w VI edycji Konkursu „Mały Inżynier” zorganizowanego przez Szkołę Podstawową im. Bł. Ks. Józefa Stanka w Łapszach Niżnych. Konkurs obejmował część teoretyczną i praktyczną. Uczniowie musieli napisać test, obejmujący wiedzę techniczną m.in. z fizyki, techniki, chemii oraz wykorzystać wiedzę w praktyce. W tym roku mieli za zadanie opracować projekt oraz wykonać (na makiecie) instalację elektryczną w budynku mieszkalnym. Było to nie tylko ciekawe wyzwanie, ale i bardzo trudne. W konkursie wzięło udział 9 zespołów, reprezentujących szkoły z gminy Łapsze Niżne i z obydwu Sromowiec. Nasi uczniowie pomimo, że nie znaleźli się na podium, wiele się nauczyli, dobrze się przy tym bawiąc.
Niewidomi Niepełnosprawni Nie gryzą
19 kwietnia naszą szkołę odwiedziła twórczyni i kierowniczka Inicjatywy "Niewidomi, niepełnosprawni nie gryzą" Barbara Sowińska terapeutka i osoba całkowicie niewidoma. Celem spotkania była edukacja dzieci, młodzieży w kwestiach dotyczących osób z niepełnosprawnościami, szczególnie osób niewidomych i niedowidzących.
KONKURS WIEDZY PRAWNEJ
18 kwietnia uczniowie klasy 8: Martyna Skawińska, Marcin Kozub i Dawid Dragosz wzięli udział w
Konkursie Wiedzy Prawnej. Konkurs ten już po raz V zorganizował Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2
im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu. Celem konkursu jest pogłębienie wiedzy o prawie i wzrost
świadomości prawnej wśród uczniów szkół podstawowych oraz kształtowanie postaw szacunku do prawa.
Tematem przewodnim tegorocznego konkursu była działalność pożytku publicznego i wolontariat
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 8 maja.