W roku szkolnym 2024/2025 dołączyliśmy do kampanii „Dzieciństwo bez przemocy”. Jej celem jest zapewnienie każdemu dziecku bezpiecznego dzieciństwa, które da mu moc na całe życie.
Razem tworzymy świat, w którym nie ma przyzwolenia na przemoc wobec dzieci.
Planujemy podejmować inicjatywy edukacyjne, dzięki którym zwiększy się wiedza i umiejętności chroniące dzieci przed przemocą.
Kampania „Dzieciństwo bez przemocy”.
Podziękowanie
Składamy serdeczne podziękowanie Uczniom oraz Rodzicom Szkoły Podstawowej w Sromowcach Niżnych za włączenie się w akcję „Pola Nadziei”. Dochód ze sprzedaży cebulek żonkili wynosi 407, 25 zł i trafił do
podopiecznych Fundacji im. Adama Worwy w Nowym Targu.
Dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej możemy pomagać i wspierać potrzebujących.
Relacja z zawodów biegów przełajowych w Sromowcach Niżnych
Dnia 3 października 2024 roku nasza szkoła miała zaszczyt zorganizować zawody w biegach przełajowych, które odbyły się w pięknym otoczeniu pod Trzema Koronami w Sromowcach Niżnych. Zawody odbyły się
dzięki projektowi „ IGRZYSKA DZIECI I MŁODZIEŻY SZKOLENJ” Pogoda dopisała – słońce i przyjemna temperatura stworzyły doskonałe warunki do rywalizacji.
W zawodach wzięło udział ponad 400 uczniów z różnych szkół, a nasi uczniowie zaprezentowali się znakomicie. Największe brawa należą się Franciszkowi Waradzynowi uczniowi klasy II, który zajął pierwsze miejsce w kategorii chłopców z klas 1-2. To ogromny sukces, który napawa nas dumą!
Gratulujemy wszystkim naszym uczniom za ich wspaniałą postawę i dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły.
Czekamy na kolejne sportowe wyzwania!
Dzień Przedszkolaka z Psim Patrolem
02.10 w środę, kolejny raz obchodziliśmy w naszym przedszkolu Święto Przedszkolaka. Tego dnia czekało na dzieci wiele niespodzianek i atrakcji związanych z bohaterami ich ulubionej bajki Psi Patrol. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy, udziału w konkursach i tańcach przy ulubionych przebojach muzyki dla dzieci. Radość i śmiech świadczyły o wspaniałej zabawie. Złożyliśmy wszystkim, maluszkom i starszakom życzenia samych słonecznych dni i radosnych chwil w naszym przedszkolu, aby każdy dzień był wspaniałą przygodą i niósł ze sobą wiele cudownych i pozytywnych doświadczeń.
SZKOŁY SZKOŁOM
Nasza szkoła dołączyła do akcji pomocy organizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Dzień Głośnego Czytania
Biblioteka szkolna włączyła się w ogólnopolską akcję Głośnego Czytania. Święto to, mające na celu promocję lektury i głośnego czytania zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Dzień Głośnego Czytania odnosi się do daty urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Lilka, Pola i Marysia, uczennice 7 klasy, odwiedziły dzieci w przedszkolu i zerówce, by przeczytać im wierszyki o przygodach
zwierzątek na wsi. Wszystkie dzieci z uwagą słuchały o wiejskich przygodach. Potem był czas na pytania i odpowiedzi. Czytanie dzieciom od najmłodszych lat rozbudza w nich ciekawość świata, pomaga zrozumieć siebie i innych. Głośne czytanie uczy dziecko myślenia, rozwija język, pamięć i wyobraźnię, pomaga w wychowaniu i ułatwia naukę w szkole. Jest najlepszą inwestycją w pomyślną przyszłość dziecka.
Czytajmy dzieciom!
Kolorowe kropki, kropeczki
18 września dzieci z punktu przedszkolnego obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki. Celem Międzynarodowego Dnia Kropki jest wzbudzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości i zachęcenie ich do tworzenia, działania. Dzień Kropki jest to dzień odwagi i zabawy. Tego dnia nasze zabawy wypełnione były kolorowymi kropkami. Na zajęciach poznaliśmy genezę tego święta. Dzieci uważnie wysłuchały opowiadania, jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Historia ta uświadomiła przedszkolakom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności, TALENT. Tego dnia również dostrzegaliśmy kropki tam, gdzie wcześniej nikt na nie nie zwracał uwagi. Okazało się, że kropki towarzyszą nam w naszym codziennym życiu: są w kropkach biedronki, z kropki można utworzyć słońce, bombkę choinkową, kolorową kulę, piłkę czy...?
Rajd "Szlakami partyzantów"
19 września 2024 uczniowie z klas VI i VII (ogółem 17 osób) wzięli udział w organizowanym przez Oddział Pieniński PTTK rajdzie "Szlakami partyzantów" do Ochotnicy Dolnej.Wyruszyliśmy z Kluszkowiec szlakiem żółtym prowadzącym na polany Jaworzyny Ochotnickie. Stąd szlakiem czerwonym, a następnie zielonym zeszliśmy do centrum Ochotnicy Dolnej. Przed pomnikiem ofiar tzw. Krwawej Wigilii odbył się zlot drużyn rajdowych, pogadanka historyczna i konkurs piosenek partyzanckich. Następnie uczestnicy rajdu posilili się nieco smacznymi potrawami przygotowanymi przez Koło Gospodyń Wiejskich w Ochotnicy Dolnej i Grywałdzie. Po zakończeniu rajdu wróciliśmy po południu do Sromowiec.Pomimo trudów wędrówki w niełatwym terenie uczniowie z humorem i co najważniejsze bezpiecznie pokonali zaplanowaną trasę. Wspomnienia jesiennych Gorców powinny na dłużej zapaść w ich pamięci.
Od pszczoły do miodu - zajęcia w pasiece
We wtorek 10 września uczniowie z klas 4 i 5 mieli okazję uczestniczyć w zajęciach warsztatowych pt. Od pszczoły do miodu. Spotkanie odbyło się w Pasiece Za Potokiem w Szlembarku, gdzie zostaliśmy ugoszczeni przez Panią Halinę.Dowiedzieliśmy się o wielu niesamowitych faktach z życia pszczół, poznaliśmy tajniki prowadzenia pasieki oraz mogliśmy samodzielnie wykonać świece woskowe. Pogoda nas nie rozpieszczała, ale atmosferę podgrzał poczęstunek - świeżo upieczony przez Panią Halinę chleb z miodem z jej pasieki. Było więc pysznie i wartościowo - poznaliśmy osobę o niezwykłej pasji... osobę, która przekazała nam ogrom informacji na temat swojej pracy oraz o życiu jakie toczy się w ulach. Znamy już produkty pochodzące z pasieki, a co więcej, nauczyliśmy się jak ważne jest promowanie postaw ekologicznych.
Narodowe Czytanie Kordiana
6 września uczniowie klasy 7 reprezentujący szkołę wzięli udział w Narodowym Czytaniu, które odbyło się w ogródku Gminnej Biblioteki Publicznej w Kluszkowcach. Wraz z zaproszonymi gośćmi czytali dramat Juliusz Słowackiego „Kordian”. Jest to akcja pod patronatem Prezydenta RP, której celem jest promowanie czytelnictwa i przybliżanie szerokiej publiczności największych dzieł polskiej literatury.
XII Ogólnopolskie Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii"
Nasi uczniowie, jak co roku, biorą udział w Ogólnopolskim Dyktandzie Niepodległościowym.
W ubiegłym roku szkolnym 2023/2024 dwie uczennice zakwalifikowały się do etapu wojewódzkiego.Ogólnopolskie Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii” to wyjątkowy projekt edukacyjny adresowany do uczniów wszystkich typów szkół. Rywalizacja w dyktandzie to nie tylko sprawdzian znajomości języka ojczystego ale też okazja by przywołać pamięć o najważniejszych postaciach i wydarzeniach współczesnej historii Polski (po roku 1918). Dyktando jest szczególną, aktywną formą wspólnych obchodów Święta Niepodległości przez społeczność szkolną.
Dyktando Niepodległościowe zostało objęte Honorowym Patronatem
Małopolskiego Kuratora Oświaty.
SZCZEPIENIE PRZECIW HPV
Informacje dla rodziców na temat szczepienia uczniów przeciwko HPV
List Ministra Zdrowia i Edukacji do rodziców
Czym jest wirus HPV i jak można się nim zarazić?
UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2024/2025
Zawsze jesteś uczniem, nigdy mistrzem.
Musisz ciągle iść do przodu.
Conrad Hall
2 września 2024r. o godz. 8.30 mszą św. rozpoczęto nowy rok szkolny. Uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz grono pedagogiczne zebrali się w kościele i wysłuchali motywacyjnych słów księdza Marka Kądzielawy.
Po nabożeństwie spotkano się w szkole, gdzie Pan Dyrektor, Krzysztof Nosal, powitał ciepło zebranych.
Pan Dyrektor poinformował o zmianach w szkole, przedstawił kadrę pedagogiczną. Poinformował o nowych projektach, funkcjonujących w naszej szkole. I życzył wszystkim dużo pracy, sukcesów i powodów do uśmiechu. Tego, aby szkoła była bezpiecznym miejscem do nauki, rozwoju i nawiązywania nowych przyjaźni.
Przypomniano również o rocznicy II wojny światowej i uczczono pamięć poległych minutą ciszy.
Następnie uczniowie poszczególnych klas spotkali się z wychowawcami, aby omówić najważniejsze sprawy dotyczące roku szkolnego. Przypomniano zasady bezpieczeństwa obowiązujące na terenie szkoły i poza nią.
Wszystkim życzymy miłych chwil spędzonych w murach naszej szkoły.
Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2024/2025
Drodzy Rodzice, Opiekunowie oraz Uczniowie naszej szkoły!
W poniedziałek, 02 września 2024r. uroczyście rozpoczniemy rok szkolny 2024/2025. W tym dniu Ksiądz Proboszcz zaprasza na wspólną Mszę Świętą o godzinie 8.30.
Po mszy świętej uczniowie wszystkich klas spotykają się w szkole na ogólnym spotkaniu z Panem Dyrektorem i nauczycielami, następnie dzieci udadzą się do sal lekcyjnych na spotkanie ze swoimi wychowawcami.
UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2023/2024
21 czerwca w naszej szkole odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego 2023/2024.Tradycyjnie rozpoczęliśmy wprowadzeniem pocztu sztandarowego i odśpiewaniem hymnu „Mazurka Dąbrowskiego” Następnie uczniowie klasy 8 zaprezentowali swój program artystyczny, wspominając lata spędzone w szkole, dziękując nauczycielom za ich trud wychowawczy i przekazaną wiedzę. Po tej części nadszedł moment pożegnania Absolwentów. Klasa szósta przygotowała krótkie podziękowanie dla kolegów i koleżanek z klasy 8 i wręczyła im skromne upominki. Podczas uroczystości miało miejsce przekazanie sztandaru szkoły młodszym uczniom. Pan Dyrektor Krzysztof Nosal podsumował kończący się rok szkolny, wręczając świadectwa z wyróżnieniem nagrody książkowe, ufundowane przez Radę Rodziców, a także Listy Gratulacyjne dla rodziców uczniów osiągających najlepsze wyniki. Przedstawiciel Urzędu Gminy Czorsztyn Pan Artur Rola, inspektor ds. oświaty wręczyłnagrodę najlepszej uczennicy w szkole Poli Tober, która uzyskała średnią ocen 5,92 (najwyższą w szkole). Uczniowie klasy ósmej wręczyli Panu Dyrektorowi oraz nauczycielom kwiaty jako podziękowanie za ich ciężką pracę w minionym roku szkolnym. Na zakończenie uczniowie udali się na spotkania z wychowawcami do swoich sal.
Uczniom, nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły, życzymy udanych i bezpiecznych wakacji!
Gratulacje dla ósmoklasistów
Klasa 8 przystąpiła do egzaminu ósmoklasisty w maju. Wyniki przekazano w czerwcu. Jesteśmy dumni z naszych pociech. Uczniowie uzyskali następujące wyniki:
język polski - 66,91
jezyk angielski - 73,73
matematyka - 59,27
Z wszystkich przedmiotów nasza szkoła w gminie zajmuje I miejsce.
Cieszymy się z sukcesu i gratulujemy uczniom i nauczycielom, którzy przyczynili się do osiagnięcia tego sukcesu!
ZBIERAMTO W SZKOLE
Nasza szkoła kolejny rok realizuje ogólnopolski projekt "Zbieramto w szkole" którego ideą
jest motto: zbieraj - pomagaj - odbieraj nagrody. .
Celem charytatywnym jest zbiórka środków na prowadzenie dzieł socjalnych i realizację
pomocy rozwojowej przez misjonarzy – księży sercanów pracujących w Afryce i Azji.
Cele projektu realizowane są w naszej szkole jak w ubiegłych latach poprzez akcje zbiórek:
a) zbiórka bilonu oraz banknotów pieniędzy z całego świata, zarówno aktualnie używanych
jak i wycofanych z obiegu – „Dobre monety”.
b) elektrośmieci: telefonów komórkowych, tabletów, laptopów, baterii,
c) zegarków tarczowych (nie zbieramy zegarków ściennych i typu "budzik”)
d) zbiórkę baterii.
W tym roku dołączyliśmy również do zbiórki odzieży używanej, której zebraliśmy w całym
roku szkolnym – 109 kg
Dzięki tym zbiórkom edukujemy naszych uczniów ekologicznie, pomagamy środowisku
naturalnemu, wspieramy recykling, aby jak najmniej odpadów trafiało na wysypiska śmieci, a
jednocześnie pomagamy dzieciom z Boliwii, Tanzanii, Czadu i Filipin . Nasze zbiórki
wspierają budowę domu dla ofiar tajfunu na Filipinach, budowę studni w Czadzie, budowę
studni głębinowych w Tanzanii, wspierają Dom Dziecka w Boliwii oraz Sercański dom dla
dziewcząt KDF na Filipinach.W całym roku szkolnym uczniowie klas I- VIII uzbierały: 11,9 kg monet polskich i zagranicznych, 109 kg odzieży używanej i 96 kg ( do tej pory a jeszcze mamy 4 pudła do oddania) baterii.
Za wszystkie zbiórki szkoła uzyskała 17445 punktów. W rankingu szkół – darczyńców
zajmujemy 47 miejsce na 2296 szkół.Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom i mamy nadzieję, że w nowym roku szkolnym będziemy dalej pomagać.
Podziękowanie napłynęło również prosto od naszych podopiecznych z domu dziecka Hogar de la Esperanza z Santa Cruz w Boliwii, których wspieramy zbiórką "Dobrych monet"
SUKCESY NASZYCH UCZENNIC
Uczniowie klasy trzeciej i klas IV- VIII wzięli udział w Gminnym Konkursie Ortograficznym "Zostań mistrzem ortografii" organizowanym przez Zespół Szkolno - Przedszkolny w Kluszkowcach.
Drugie miejsce w konkursie zajęła uczennica klasy III Alina Całyniuk, a wyróżnienie zdobyła jej siostra Julia Całyniuk uczennica klasy VI.
Gratulujemy sukcesu!
AKADEMIA BEZPIECZNEGO PUCHATKA
Klasa I w roku szkolnym 2023/2024 wzięła udział w XV edycji programu edukacyjnego Akademia Bezpiecznego Puchatka. Program dotyczył kwestii bezpieczeństwa w pięciu obszarach: w szkole, na drodze, w domu, w Internecie i w relacjach z rówieśnikami. Dzieci realizowały ćwiczenia pod okiem nauczycieli, którzy zachęcali uczniów, aby zostali superbohaterami. Do 7. roku życia, według obowiązujących przepisów, dzieci na drodze publicznej muszą przebywać pod opieką osoby dorosłej. Są jednak sytuacje, kiedy najmłodsi czasem zostają sami w domu. Powinni zatem wiedzieć, jak się zachować, czego nie wolno im robić i jak się bezpiecznie bawić pod nieobecność rodziców. Jedną z poruszanych kwestii była właśnie lekcja poświęcona bezpieczeństwu w domu. Dzieci uczyły się m.in. czym jest odpowiedzialność, do czego służy apteczka i jak udzielać pierwszej pomocy.
Podsumowaniem programu było wypełnienie Ogólnopolskiego Testu Bezpieczeństwa. Test obejmował 10 pytań z zakresu: bezpieczeństwa w domu, w szkole, na drodze, w Internecie i bezpiecznych relacji z rówieśnikami.Gratulujemy realizacji i ukończenia programu.
Wspólnie mocniejsi - uczymy się przez integrację! - projekt w punkcie przedszkolnym
W roku szkolnym 2023/24 punkt przedszkolny zrealizował Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Wspólnie mocniejsi – uczymy się przez integrację!” Głównym celem projektu było poprawienie relacji między uczniami w punkcie przedszkolnym oraz rozwijanie ich umiejętności i wiedzy w różnych dziedzinach poprzez wspólną integrację.
Punkt przedszkolny zrealizował następujące zadania:
• Zabawy integracyjne w grupie – celem zajęć było rozwijanie umiejętności pracyw zespole i komunikacji, kształtowanie pomysłowości i kreatywności dzieci oraz dzielenie się swoimi przemyśleniami oraz pomoc innym.
• Wspólna praca nad obrazkiem – celem zajęć było rozwijanie kreatywności poprzez malowanie obrazka, zwiększenie poczucia przynależności do grupy oraz współpracai praca w grupie.
• Tworzenie wiosennych kwiatów z papieru – celem zajęć było rozwijanie kreatywności dzieci poprzez stosowanie różnych technik plastycznych, wspieranie pracy zespołowej poprzez wymianę pomysłów i wzajemna pomoc oraz doskonalenie umiejętności manualnych poprzez cięcie, składanie i sklejanie.
• Wspólne tworzenie układów tanecznych – celem zajęć było rozwijanie kreatywności dzieci poprzez wykorzystanie ruchu i muzyki, wspieranie pracy zespołowej poprzez tworzenie układów tanecznych w grupie oraz doskonalenie umiejętności społecznych poprzez wzajemne słuchanie i respektowanie pomysłów innych.
• Wspólne budowanie wieży – celem zajęć było rozwijanie kreatywności poprzez budowanie wieży z różnych materiałów, współpraca i praca w grupie oraz zwiększenie przynależności do grupy.
• Wspólne ogrodnictwo – celem zajęć było stworzenie doniczkowego ogródka w przedszkolu i zasadzenie cebuli, czosnku i żonkili oraz posianie owsa i rzeżuchy.