• Szkoła do hymnu!
          • Szkoła do hymnu!

          • Po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. Uczniowie i nauczyciele 10 listopada zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. W ten sposób włączyliśmy się  we wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
             

        • Jeszcze Polska nie zginęła!
          • Jeszcze Polska nie zginęła!

          • Pod tym hasłem odbyła się akademia z okazji 103 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość zorganizowali uczniowie klasy 7 z wychowawcą, a oprawę muzyczną przygotowała  pani Helena Niemiec. Piosenki patriotyczne zaśpiewały dziewczynki z klasy 4 i 6, które są laureatkami Gminnego Przeglądu Pieśni Patriotycznej  i Żołnierskiej. Do wspólnego śpiewu zaproszono także całą społeczność szkolną.

            Niech żyje Niepodległa!

        • Ślubujemy...
          • Ślubujemy...

          • Puk, puk to ja mały uczeń pierwszaczek

            puk puk to ja taki dzielny uczniaczek

            puk puk to ja pukam szkoło do twych drzwi...

             

            W dniu 9 listopada odbyła się w naszej szkole uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klasy pierwszej. To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców.

            Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej musieli przedstawić to, czego już się w szkole nauczyli. Gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci zaprezentowali swoje umiejętności. Zaśpiewali piosenki, recytowali wiersze.  Po zakończonej prezentacji pan Dyrektor Krzysztof Nosal  potwierdził, iż wszystkie dzieci wspaniale zdały "egzamin pierwszoklasisty".

            Doniosłym momentem uroczystości było ślubowanie pierwszoklasistów na sztandar szkoły, które wzbudziło wiele emocji. Aktu pasowania dokonał pan Dyrektor kolorowym ołówkiem. Tym samym pierwszaki zostały włączone do społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej w Sromowcach Niżnych.

            Najmłodsi otrzymali dyplomy i upominki ufundowane przez Rodziców, legitymacje od Dyrektora szkoły oraz podarunki od starszych kolegów z klasy II i III.

            Po zakończeniu części oficjalnej uczniowie zostali zaproszeni do klasy na słodki poczęstunek przygotowany przez Rodziców.

             

            Wszyskim ofiarodawcom Pierwszaki serdecznie dziękują :)

             

        • Spotkanie z artystą w „Hotelu nad Przełomem”...
          • Spotkanie z artystą w „Hotelu nad Przełomem”...

          • Szkoła Podstawowa w Sromowcach Niżnych niejednokrotnie współpracuje z różnymi instytucjami. Tym razem przyjęliśmy zaproszenie od właścicieli „Hotelu nad Przełomem”, którzy objęli mecenat nad „VIII Międzynarodowym Sympozjum Malarskim”.

            8 listopada 2021 r. uczniowie z klas 6, 7 oraz 8 wzięli udział w spotkaniu z grupą artystów. 

            Zdobyli wiedzę o kolorach, sztuce użytkowej, rzeźbie. Wykładowi towarzyszył pokaz interesujących zdjęć oraz animacji poklatkowej. Spotkanie zakończono obejrzeniem fragmentu filmu „Czego nauczyła mnie ośmiornica”.

            Uprzejmie dziękujemy za zaproszenie właścicielom „Hotelu nad Przełomem”. 

        •   III Przegląd Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej
          • III Przegląd Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej

          • W dniu 5 listopada 2021 r. w Remizie OSP w Kluszkowcach  w godzinach popołudniowych odbył się III Gminny Przegląd Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej, gdzie uczniowie szkół   po raz kolejny rywalizowali prezentując pieśni patriotyczne.

            Już po raz trzeci uczniowie naszej szkoły liczne uczestniczyli w tym ważnym dla wszystkich wydarzeniu. Wśród  naszych uczniów ten przegląd cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

            Naszą szkołę reprezentowały  utalentowane  wokalistki z klasy czwartej i szóstej. Nasze uczennice wystąpiły w kategorii solistek. Każda uczennica została przez jury zauważona i nagrodzona.

             

            Decyzją jury nagrody otrzymali:

            I miejsce - Aleksandra Borzęcka, klasa VI

            II miejsce - Julia Całyniuk, klasa IV

            III miejsce- Martyna Litwin, klasa VI

            pozostałe uczestniczki zdobyły wyróżnienie:

            - Kornelia Bierzanowska, klasa IV

             - Maria Regiec, klasa IV

            - Pola Tober, klasa IV

             - Maja Półchłopek, klasa IV

            - Emilia Waradzyn, klasa IV

             

            Dziewczynkom gratulujemy i dziękujemy za liczne i owocne reprezentowanie naszej społeczności uczniowskiej w  przeglądzie.

        • Nie lękajcie się....
          • Nie lękajcie się....

          • W tym roku szkolnym po raz pierwszy zorganizowano SZKOLNY KONKURS PAPIESKI. Hasło przewodnie brzmiało: „Być, jak brat naszego Boga - św. Jan Paweł II wzorem dla nas wszystkich”. Celem konkursu było pogłębienie wśród uczniów wiedzy na temat życia i twórczości Świętego Jana Pawła II oraz rozbudzanie wyobraźni oraz twórczych umiejętności dzieci.

            Uczniowie mogli wziąć udział w konkursie plastycznym, poetyckim oraz wiedzy o życiu i dokonaniach  Świętego Jana Pawła II.

            Konkurs odbywał się przy okazji Dnia Papieskiego. Dziewczynki z Dziewczęcej Służby Maryjnej, w formie prezentacji z ciekawymi zdjęciami, przybliżyły nam wszystkim postać Świętego. Wspólny śpiew „Barki” sprawił, że w wielu osobach obudziły się wspomnienia z Nim związane. Mamy nadzieję, że uczniowie naszej szkoły będą chcieli kultywować pamięć o tym Wyjątkowym Polaku.

            Dodatkowo zorganizowano akcję charytatywną – sprzedaż kremówek papieskich. Dochód ze sprzedaży przeznaczony został na pomoc w remoncie dachu Domu Dziecka w Boliwii- prowadzonego przez polskie Siostry Służebniczki. Zainteresowanie słodkościami przerosło nasze oczekiwania😊 – za co bardzo wszystkim dziękujemy!

             

            tu możesz sprawdzić ile wpłaciliśmy

            podziękowania i pozdrowienia- prosto z Boliwii :)

             

             

        • Program profilaktyczno- edukacyjny „Znamię! Znam je?” w naszej szkole..
          • Program profilaktyczno- edukacyjny „Znamię! Znam je?” w naszej szkole..

          •  Co roku lekarze notują w Polsce ok. 2500-3000 nowych zachorowań na czerniaka. 

            Akademia Czerniaka podjęła działania, by te niechlubne statystyki zmienić. Dlatego  uczniowie z klasy 7 oraz 8, wzięli udział w programie profilaktyczno- edukacyjnym „Znamię! Znam je?”.

            Wiadomości zdobyte podczas zajęć pozwolą w większym stopniu upowszechnić wiedzę o tym typie nowotworu. A także zachęcić do regularnego badania skóry oraz przestrzegania podstawowych zasad ochrony przed czerniakiem.

            Uczniowie dowiedzieli się, kto jest najbardziej narażony na czerniaka, na co zwracać uwagę przy czerniaku i jak skutecznie bronić się przed nowotworem.

            Podczas zajęć poruszono następujące kwestie:

            1. Czerniak- co to jest? Przyczyny tego typu nowotworu.

            2. Czerniak- zapobieganie, profilaktyka.

            3. Czerniak- dynamika choroby.

            4. Zasady „ABCDE czerniaka”.

            5. Złote zasady ochrony przed czerniakiem. 

        • AKCJA MINISTERSTWA EDUKACJI NARODOWEJ ,, SZKOŁA PAMIĘTA
          • AKCJA MINISTERSTWA EDUKACJI NARODOWEJ ,, SZKOŁA PAMIĘTA

          • Uczniowie klas IV - VIII wraz nauczycielami  włączyli się do ogólnopolskiej akcji  Ministerstwa Edukacji Narodowej  #SzkołaPamięta, której celem było upamiętnienie postaci i wydarzeń ważnych dla Polski.Młodzież w ramach akcji zobaczyła katedrę i Panoramę Racławicką we Wrocławiu, górę Św. Anny, dodatkowo  uczniowie klasy VIII  byli w  Muzeum Auschwitz - Birkenau.Dzieci z klasy IV  zwiedziły zabytki w  Krakowie, a  na lekcjach historii prezentowały pamiątki rodzinne. Głównie były to zdjęcia, niektóre miały ponad 60 lat!Była to prawdziwa lekcja historii, kształtująca patriotyczną postawę u uczniów, którzy  poczuli prawdziwą więź ze swoją ojczyzną.

        • Europejski Tydzień Kodowania - Code Week
          • Europejski Tydzień Kodowania - Code Week

          • W październiku nasze przedszkolaki podjęły wyzwanie – aktywny udział w ogromnym przedsięwzięciu jakim jest Europejski Tydzień Kodowania – Code Week. Jest to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa konkurują w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem.Code Week został połączony z realizacją II modułu projektu Mały Miś w świecie wielkiej literatury - Kodujemy razem z Małym Misiem. Podczas zajęć przedszkolaki dowiedziały się czym jest kodowanie oraz uczestniczyły w wykonywaniu zadań Misiowej Mamy: Jak dojść do Misia, droga Małego Misia do Tosi - zabawa z wykorzystaniem maty podłogowej, Misio - robot - adaptacja gry "Aktywne strzałki" autorstwa "Mistrzowie robotyki" oraz układanie sudoku obrazkowego.Dzieci poprzez kodowanie rozwijały m.in. logiczne myślenie, spostrzegawczość, dedukcję, umiejętność współpracy, planowania i analizowania.

        • Halowa piłka nożna...
          • Halowa piłka nożna...

          •   W dniu 27 października przedstawiciele naszej szkoły wzięli udział w Gminnych zawodach  halowej piłki nożnej, w ramach projektu „IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ”.

              Zawody odbyły się w dwóch kategoriach: męskiej i żeńskiej.

            W pierwszej kolejności na boisku mecze rozegrała grupa męska, która do pokonania miała kilka znakomitych drużyn. To zadanie nie należało do najłatwiejszych, lecz po kilku stoczonych meczach i trafieniu  przepięknych goli, stanęliśmy na podium zajmując II miejsce.

              Po chłopakach przyszła kolej na naszą reprezentację grupy żeńskiej, która grając resztkami sił, trzymając się zasady „fair play” do samego końca, stanęła  tuż za podium, na zaszczytnym  IV miejscu.

             

              Po skończonych zawodach pozostało nam wrócić do swoich domów i chociaż z obolałymi nogami , to z dumą z wywalczonych miejsc rozeszliśmy się, aby odpocząć przed kolejnym dniem w szkole.

             

        • „Ekologia to konieczność!”
          • „Ekologia to konieczność!”

          • Matka natura otoczyła nas pięknem. Świat, w którym żyjemy jest częścią tego piękna. Może stać się tak, że w pogoni za lepszym życiem ten piękny świat zniknie bezpowrotnie. Jedną z form ochrony jest odpowiednia edukacja, poczynając od lat najmłodszych. Aby odniosło to jak największy skutek należy wdrażać zamiłowanie do ojczystej przyrody i mądre jej użytkowanie, dlatego w naszej szkole zagościł 26 pażdziernika zespół teatralny z Katowic. Uczniowie ze szkoły średniej w zabawny sposób, zrozumiały dla naszych maluchów i młodszych  uczniów, zapoznali nas z zagrożeniami czyhającymi  na nasz Świat. Młodzi aktorzy przygotowali przedstawienie w sposób profesjonalny,  uczniowie byli zachwyceni grą aktorską i  kolorowymi kostiumami. Zabawne  postaci zwierząt leśnych i owadów   starały się zakorzenić  w dzieciach szeroko rozumianą dbałość o środowisko, najpierw to najbliższe, a później to dalsze. Mamy nadzieję, że ochrona środowiska, wpajane zasady pozostawienia Ziemi czystszej, mniej zaśmieconej, zmotywuje naszych uczniów do większego zaangażowania się w  ten problem.

        • Pusty tusz wrzuć do paki i dokarmiaj zwierzaki
          • Pusty tusz wrzuć do paki i dokarmiaj zwierzaki

          • Nasza szkoła bierze udział w kampanii edukacyjno – charytatywnej, której celem jest edukacja ekologiczna dzieci, a dzięki nim również dorosłych, w zakresie segregacji tuszów do drukarek – tzw. kartridży.Do tej kampanii włączyło się już wiele szkół z całej Polski i wciąż dołączają kolejne.

            Zachęcamy uczniów do przyniesienia z domu zużytych tuszów z drukarek atramentowych i wrzucenia ich do przygotowanych kartonów. Zebrane w ten sposób odpady przekażemy do recyklingu, a z pozyskanych dzięki temu środków zakupimy karmę dla zwierząt ze schronisk.Ważna informacja, zbieramy tusze atramentowe a nie przemysłowe tonery. Tusz powinien być zapakowany w woreczek foliowy.

        • Dzień Piżamy w naszej szkole...
          • Dzień Piżamy w naszej szkole...

          • 22 października 2021 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w „Dniu Piżamy”.

            Wiele osób wykazało się ogromnym poczuciem humoru, kreatywnością oraz odwagą, nosząc ten strój cały dzień.

            „Dzień Piżamy” to dzień zdrowia i solidarności z dziećmi chorymi na nowotwory. Akcja ma na celu zwrócenie uwagi na profilaktykę badań u dzieci, kształtowanie zachowań prozdrowotnych.

            Wszyscy zostali nagrodzeni słodkim upominkiem przez opiekuna Samorządu Szkolnego.

        • Tylko osoby silne, umiejące dobrze chodzić po górach wdzierają się na Sokolicę...
          • Tylko osoby silne, umiejące dobrze chodzić po górach wdzierają się na Sokolicę...

          •  „Najlepszy widok jest po najtrudniejszej wspinaczce.”

                                                                                            Nieznany

             

            Szkoła Podstawowa w Sromowcach Niżnych od lat współpracuje z Pienińskim Parkiem Narodowym. W każdym roku szkolnym uczniowie naszej instytucji byli zapraszani na zajęcia przygotowane przez pracownika PPN-u. Przy okazji zwiedzając wystawy, dostępne w siedzibie Parku. I cały czas poszerzając swoja wiedzę na temat naszej „małej ojczyzny” oraz funkcjonowaniu parku.

            W związku z wprowadzonymi obostrzeniami oraz pracą zdalną w ostatnim czasie, zajęcia nie odbywały się. Dlatego z radością uczniowie klasy 6 i 7 przyjęli zaproszenie na zajęcia edukacyjne w tym roku szkolnym.

            Odbyły się one w czwartek, w dniu 21 października 2021 r. Oczywiście wszyscy przestrzegali procedur Covid-19, a zajęcia odbywały się w dwóch grupach. W całości na świeżym powietrzu. Naszym celem stała się Sokolica oraz ugruntowanie dotychczas zdobytej wiedzy.

            W czasie zajęć poruszono następujące tematy: historia utworzenia Pienin, położenie i podział Pienin, geologia, klimat, Dunajec, świat roślin i zwierząt, grzyby, szlaki turystyczne, historia osadnictwa w Pieninach, zamek Pieniny, regulamin PPN.

            Z radością weźmiemy udział w kolejnych wycieczkach, które stanowią połączenie przyjemnego z pożytecznym.

        • Wycieczka klasy czwartej do Krakowa
          • Wycieczka klasy czwartej do Krakowa

          • 20 października br. nasza klasa wyjechała na wycieczkę do Krakowa. W tym dniu wszystko nam sprzyjało: piękna pogoda, komfortowy bus, uprzejmy i cierpliwy kierowca oraz (jakby) mniejsze korki. Wszystko, co zostało misternie zaplanowane udało się zrealizować.

            Najpierw zwiedziliśmy Muzeum Przyrodnicze. Tam największe wrażenie zrobił nosorożec włochaty- a raczej ogromny szkielet tego kopalnego ssaka oraz przepiękna kolekcja motyli z różnych kontynentów. Poczuliśmy też klimat lasów deszczowych, a także mogliśmy zobaczyć na żywo egzotycznego aksolotla, agamę czy też patyczaki. Po emocjach związanych z “odkrywaniem nowych gatunków” udaliśmy się spacerem przez Stare Miasto, po drodze zatrzymując się w wybranych miejscach, m.in. przy Oknie Papieskim, w Bramie Floriańskiej, przy Barbakanie, pomniku króla Jagiełły. Przy okazji, w samo południe, wysłuchaliśmy na żywo hejnału z wieży Bazyliki Mariackiej.

            Kolejnym istotnym punktem naszej wycieczki było Żywe Muzeum Obwarzanka. Tu po wysłuchaniu krótkiej historii powstania tego krakowskiego smakołyku, mieliśmy okazję sami go wykonać. Pięknie pachnące ciasto i wspaniały wygląd obwarzanków rozbudziły nasze apetyty i przez wielu z nas, dopiero co powstałe dzieło sztuki piekarniczej, zostało od razu zjedzone.

            Po uczcie kulinarnej nastała pora na ucztę duchową. W tym celu udaliśmy się na dalsze zwiedzanie. A tu czekały nas kolejne atrakcje: ołtarz Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej, Sukiennice i  Wawel. Wszystkie te zabytki zrobiły na nas ogromne wrażenie. Mieliśmy też sporo szczęścia, bo na Wawelu mogliśmy zobaczyć czasową wystawę wszystkich królewskich arrasów. Zwiedziliśmy też skarbiec i zbrojownię. Nie zapomnieliśmy również zajrzeć do ziejącego ogniem smoka. Na tym nasz pobyt w Krakowie się zakończył i trochę zmęczeni, ale pełni wrażeń i radośni udaliśmy się w drogę powrotną.

            Podczas wycieczki opiekowała się nami nasza wychowawczyni pani G. Łabno oraz pani A. Stokłosa- Chmiel, a także mama jednej z naszych koleżanek, za co bardzo dziękujemy.

             

        • Dzień Edukacji Narodowej
          • Dzień Edukacji Narodowej

          • „Człowiek jest wielki, nie przez to, co posiada

            lecz przez to kim jest;

            Nie przez to, co ma,

            Lecz przez to, czym dzieli się z innymi”

                                                                              Jan Paweł II

             

             

            Z okazji Dnia Edukacj Narodowej w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia, której mottem stały się słowa Jana Pawła II.

            Członkowie Samorządu złożyli życzenia i podziękowania nauczycielom oraz pracownikom szkoły.

            Dyrektor, p. Krzysztof Nosal, skierował do zebranych słowa, przesłane przez ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka oraz wicestarostę Bogusława Waksmundzkiego.

            Ciepłym życzeniom, złożonym przez przewodniczącą Rady Rodziców, towarzyszyło wręczenie kwiatów.

             

            W dniu poprzedzającym akademię szkolną, uczniowie naszej szkoły złożyli życzenia emerytowanym nauczycielom i pracownikom naszej szkoły.

             

             

        • Warto pomagać…
          • Warto pomagać…

          • Co roku nasi uczniowie, rodzice i nauczyciele wspierają „Fundację im. Adama Worwy”, kupując cebulki żonkili. 

            Dziękujemy za pomoc w realizacji kolejnej akcji.

        • Spotkanie z "Balladyną"
          • Spotkanie z "Balladyną"

          • “Piorun spada i zabija królowę — wszyscy przerażeni.

            KANCLERZ

            Król–kobieta piorunem boskim zastrzelony;

            Zamiast w koronacyjne bić w pogrzebu dzwony! “

             

            Nie ma winy bez kary. O tym wiedzą z całą pewnością uczniowie z klasy 7  oraz 8.

            A żeby jeszcze raz przeżyć rywalizację, morderstwo, doświadczyć tego, jak bardzo skomplikowana jest natura ludzka... Wzięli udział w przedstawieniu, przygotowanym przez Teatr “Cracovia”.

            Gra aktorska, rekwizyty, światło, muzyka w pełni oddały ludzką skłonność do zła, namiętności, niespełnione ambicje oraz nieszczęście.

        • Wycieczka do Wrocławia (30.09 - 01.10.2021)
          • Wycieczka do Wrocławia (30.09 - 01.10.2021)

          • Uczniowie klas 6, 7 i 8 wraz z Wychowawcami wyruszyli w daleką drogę, aby odkryć magię Wrocławia oraz znaleźć jak najwięcej krasnali.

                     W pierwszym dniu zwiedzili wraz z przewodnikiem najciekawsze zakątki i części miasta m.in. Ostrów Tumski, Rynek wraz z przylegającymi do niego uliczkami, Most Tumski, Katedrę Jana Chrzciciela, Dzielnicę Czterech Wyznań.

                     W drugim dniu przemierzyli mnóstwo kilometrów. Najważniejsze punkty w piątek to: Ogród Japoński, Park Szczytnicki,  Zoo wraz z jedynym w Europie Afrykarium, największa w Polsce Multimedialna Fontanna, centrum wiedzy o wodzie Hydropolis, Panorama Racławicka.

        • Akcja charytatywno-ekologiczna "Kolorowe kredki" - czyli wielki recykling...
          • Akcja charytatywno-ekologiczna "Kolorowe kredki" - czyli wielki recykling...

          • Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły do zbiórki kredek na cel charytatywny!

            Jeśli masz kredki ołówkowe i ołówki chcesz je wyrzucić, weź udział w zbiórce w szczytnym celu!

            Kilka słów na czym polega akcja?

            Zbieramy kredki ołówkowe, następnie przekazujemy fundacji, która pracuje nad ich obróbką i segregacją. Grupa dorosłych wolontariuszy zasiada do maszyn i z pozyskanych materiałów szyje kolorowe piórniki. Niektóre piórniki są dodatkowo ozdabiane przez wolontariuszy przepięknymi obrazkami. Piórniki zapełnione odrestaurowanymi kredkami są zawożone do szpitali, szkół przyszpitalnych  i świetlic środowiskowych. Drewniane kredki, które są w gorszym stanie, są przerabiane na kredkowe małe dzieła. Kredkowa biżuteria i inne przedmioty z kredek są przekazywane na różne aukcje charytatywne, wspierając zbiórki pieniędzy.

            Kredki prosimy wrzucać do pojemników znajdujących się we wejściu do szkoły i na korytarzu.

      • Kontakt

        • Szkoła Podstawowa w Sromowcach Niżnych
        • 18 26 29 635
        • 34-443 Sromowce Niżne ul. Szkolna 7, 34-443 Sromowce Niżne Poland
        • e-puap - /spsromowcenizne/SkrytkaESP