„Teatr jest rodzajem umowy między ludźmi, którzy spotkają się o jakiejś godzinie, by na jakiś czas wspólnie odejść w inny świat. I to jest wspaniałe”. O prawdziwości tych słów Janusza Gajosa mogli przekonać się 10 czerwca uczniowie klasy IV, VIII i kilkoro z VII, którzy uczestniczyli w wyjeździe do Teatru Groteska w Krakowie. Spektakl pt. „Kapelusz za sto tysięcy” zaskoczył wspaniałą muzyką, wartką akcją i rozbudowaną oprawą multimedialną. Ta, oparta na powieści Adama Bahdaja o tym samym tytule, kryminalna komedia muzyczna pełna była wyszukanego humoru i zabawy, a główna bohaterka „Dziewiątka” zachwyciła nie tylko grą aktorską, ale również wspaniałym głosem i urodą. Specjalnie dla naszych uczniów, wcielająca się w nią aktorka, pani Dominika Guzek zgodziła się po spektaklu na wspólne zdjęcie (Jeszcze raz dziękujemy :).
To nie był koniec przygód związanych z teatrem. Uczestnicy wyprawy mieli okazję również poznać sekrety sceny. Przewodnikiem po teatrze była aktorka pani Barbara Cieślak, która oprowadziła całą grupę po piętrach i foyer Groteski, wprowadziła za kulisy, opowiedziała o pracy ludzi, których nie ogląda się na scenie, ale bez których przedstawienie nie mogłoby się odbyć, m.in. o scenografie, akustykach, operatorach światła, inspicjencie i innych osobach związanych z obsługą techniczną. Dużo uwagi poświeciła również wystawie lalek i masek, które używane były w różnych spektaklach. Tu odbyły się zajęcia praktyczne związane z techniką animacji. Wspaniale było patrzeć, jak lalki i maski ożywają w rękach aktorki, wyrażają różne emocje, tańczą, gestykulują. Uczniowie mieli również okazję „tchnąć życie” w niektóre, ale jak się okazało, nie było to łatwe zadanie.
Po teatralnej uczcie nadszedł czas na nieco inną, ale również edukacyjną rozrywkę. W tym celu grupa udała się do Ogrodu Doświadczeń im. S. Lema, gdzie mogła trochę poćwiczyć, ale również sprawdzić przebieg niektórych zjawisk fizycznych np. z zakresu optyki, akustyki, dynamiki.
Podsumowując, wyprawa do Krakowa była interdyscyplinarną przygodą, kapeluszem pełnym nowych emocji, doświadczeń, społecznych interakcji, których wartość nie da się mierzyć w „tysiącach”. Opiekę nad uczniami sprawowali pani Grażyna Łabno i pan Bogusław Siedlarczyk.