„Projektor” jest programem Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanym przez Fundację Edukacji
i Przedsiębiorczości. Wolontariusze docierają do szkół w małych miejscowościach z autorskimi zajęciami
rozwojowymi dla dzieci. Celem programu jest rozwijanie poczucia sprawczości i odpowiedzialności społecznej.
Uczniowie z klasy 7 wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez wolontariuszki z programu.
Ich celem było rozwijanie wrażliwości społecznej, umiejętności współpracy z rówieśnikami, samodzielność w definiowaniu problemów i tworzeniu rozwiązań. Poza tym wykazywanie się odwagą w realizacji własnych pomysłów.
Udział w „Programie Projektor”
- 1
Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym-BRD - kolejny sukces
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Sromowcach Niżnych 19 i 20 kwietnia wzięli udział w Ogólnopolskim Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla grupy młodszej i starszej. Uczestnicy turnieju musieli wykazać się wiedzą na temat przepisów ruchu drogowego, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz umiejętnością jazdy na rowerze, aby pokonać tor sprawnościowy. Nie było łatwo, bo w grupie młodszej brało udział 15 szkół, a w starszej 18. Nasi reprezentanci zajęli drużynowo 3 miejsce w grupie I, drużynowo 2 miejsce w grupie II oraz 1 miejsce w klasyfikacji indywidualnej w grupie II. Skład drużyny I był następujący: Pola Tober, Liliana Głodek, Hubert Regiec i Maciej Brożny, skład drużyny II: Martyna Skawińska, Jakub Starowicz i Jakub Regiec.
8 maja br. w Szkole Podstawowej nr 11 im. Żołnierzy Armii Krajowej w Nowym Targu odbyło się uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom. Wszyscy nasi uczestnicy dostali nagrody. Najlepszy uczestnik tego turnieju Jakub Regiec z kl. 8 otrzymał rower.
Wszystkim serdecznie gratulujemy wygranej!!!
Kwiecień z aparatem fotograficznym
Z projektu Laboratoria przyszłości otrzymaliśmy aparat fotograficzny, który wykorzystujemy w szkole na różnego typu akademiach, przedstawieniach, pokazach.
W kwietniu wykorzystywano aparat fotograficzny do dokumentowania działań w obrębie szkoły:
1. Sprzęt fotograficzny pozwolił uwiecznić kolejny, nietypowy dzień, którego inicjatorem był Samorząd Uczniowski. W dniu 14 kwietnia 2023r. zorganizowano „Dzień nietypowej fryzury” (dopuszczalne było również
nietypowe nakrycie głowy).
2. Na lekcjach języka polskiego przeprowadzono akcję fotograficzną zainspirowaną wierszem Juliana Tuwima „Dyzio marzyciel”. Uczniowie opowiedzieli o swoich marzeniach i zaprezentowali związane z nimi
przedmioty.
3. Udokumentowano również akcję "Dzień Bez Samochodu" zorganizowaną przez panią Celinę wraz z uczniami klasy 2. W dniu 27 kwietnia 2023r. w ramach Dni Ziemi organizowanych w szkole uczniowie naszej szkoły postanowili przybyć na lekcje środkami transportu, które nie przyczyniają się do powstawania smogu lub po
prostu przyjść pieszo.
4. Aparat posłużył również do uwiecznienia kolejnego kolorowego dnia, w
którym rządził fiolet.Zdjęcia są wysokiej rozdzielczości.
Laboratoria przyszłości#
3
Konkurs "Akcja Bezpieczeństwo"
Uczniowie klas I - V naszej szkoły wzięli udział w Konkursie "Akcja Bezpieczeństwo". Konkurs był organizowany w ramach projektu „Kampania Kolejowe ABC II” realizowanego przez Urząd Transportu Kolejowego.
Kampania Kolejowe ABC II to zainicjowana przez Urząd Transportu Kolejowego druga edycja programu edukacyjnego z zakresu bezpieczeństwa na terenach kolejowych.
Celem inicjatywy jest uwrażliwienie dzieci i młodzieży oraz ich rodziców, nauczycieli i wychowawców na zasady bezpieczeństwa obowiązujące na przejazdach kolejowych, dworcach, peronach i w pociągach oraz promowanie wzorców odpowiedzialnego zachowania się w pobliżu torów. Kampania Kolejowe ABC II to źródło wiedzy na temat sposobów właściwego reagowania w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.
3
KONKURS WIEDZY O PIENINACH
W dniu 27 kwietnia 2023 w Szkole Podstawowej w Sromowcach Niżnych zorganizowano „XXV Konkurs Wiedzy o Pieninach”. Głównym celem konkursu jest rozwijanie zainteresowań przyrodniczych, geograficznych, historycznych i etnograficznych związanych z regionem Pienin. Adresowany jest do uczniów z okolicznych szkół podstawowych i rozgrywany w dwóch kategoriach wiekowych ( klasy III- V, klasy VI- VIII). W tym roku do konkursu zgłosiło się 33 uczestników z 10 szkół. Jak co roku, uczestnicy wykazali się ogromną wiedzą i świetnym przygotowaniem. Rywalizacja była zacięta, o czym świadczy dogrywka dla uczniów klas VI-VIII.
Wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie, otrzymali drobne upominki.Natomiast zdobywcy podium zostali nagrodzeni cennymi nagrodami rzeczowymi, które podkreśliły jubileuszowy charakter konkursu.
Wyniki konkursu:
Klasy III-V:
1 miejsce: Pola Tober ze Szkoły Podstawowej w Sromowcach Niżnych
2 miejsce: Dagmara Salamon ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera w
Szczawnicy
3 miejsce: Jakub Mężyk ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Krośnicy.
Klasy VI-VIII:
1 miejsce: Julia Starosta ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Szczawnicy
2 miejsce: Paulina Hamerska ze Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Warszawy w Grywałdzie
3 miejsce: Natalia Zachwieja ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Szczawnicy
W czasie oczekiwania na wyniki konkursu, uczestnicy konkursu wraz z opiekunami oraz uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu z Miłoszem Pierwołą. Pan Miłosz jest podróżnikiem, działaczem humanitarnym, rekordzistą świata, reżyserem, fotografem, sportowcem ekstremalnym, adwokatem . Poza tym chętnie dzieli się swoimi dokonaniami na terenie Pienin, Polski oraz poza jej granicami. W swoim wystąpieniu pan Miłosz podkreślił kwestię tożsamości narodowej i przywiązania do swojej „małej ojczyzny”, czyli Pienin. Jako dziecko wyjechał do Ameryki wraz z rodzicami. Jednak wszędzie towarzyszy mu polska flaga, co udowodnił pokazując zdjęcia ze swoich podróży. Należy podkreślić, że zaprezentowane zdjęcia i nagrania (z całego świata) zachwyciły uczniów. Poza tym nasz gość opowiedział o tym, jak ważne jest realizowanie swoich marzeń, przekraczanie granic, nie tylko tych państwowych oraz szukania swojej własnej, życiowej ścieżki.
Odpowiedział na kilka naprawdę interesujących pytań, zadanych przez naszych uczniów. Na koniec omówił zdjęcia nadesłane przez dzieci w ramach wewnątrzszkolnego konkursu zainicjowanego właśnie z okazji prelekcji pana Miłosza w naszej szkole. Za najbardziej interesujące, kreatywne i zgodne z tematem uznano zdjęcie Poli Tober z klasy V, Darii Kozub z klasy VIII i Magdaleny Pierwoły z klasy IV. Fantastyczne nagrody, które sprawiły dziewczynom dużo radości, wręczył pan dyrektor, Krzysztof Nosal.
Dziękujemy sponsorom za ufundowanie cennych nagród, uczniom za udział, opiekunom za
przygotowanie i zapraszamy za rok!
Sprzątamy naszą Małą Ojczyznę
Klasa II 27 kwietnia wybrała się na spacer po najbliższej okolicy. Uczniowie zabrali ze sobą worki i rękawiczki w celu uprzątnięcia wszystkich śmieci pozostawionych przez ludzi. Chociaż Dzień Ziemi był 22 kwietnia, to jednak nie zapominajmy, że Ziemia jest naszym domem, o który należy dbać nie tylko w jej święto. Dbajmy o nasz dom – Ziemię, każdego dnia, 365 dni w roku.
Wyjazd na przedstawienie teatralne „Alicja w Krainie Czarów”
W dniu 25 kwietnia 2023r uczniowie z klasy 4 i 5 wzięli udział w wyjeździe do Miejskiego Centrum Kultury w Nowym Targu. Wyruszyli na spotkanie z zaskakującymi losami dziewczynki, która została porwana przez świat
wyobraźni. A wszystko to zostało namalowane piaskiem, światłem przez „Teatr Piasku Tetiany Galitsyny”, zwyciężczyni „Mam Talent”. Było to zachwycające połączenie wszystkich nietypowych elementów z grą aktorów i akrobacjami. Uczniowie mieli szansę przeżyć chwilę niezapomnianych emocji.
DZIEŃ ZIEMI Z EKOBOHATERAMI
HEJ, DZIECI JEŚLI CHCECIE,
ZOBACZYĆ CZYSTY LAS,
TO DO SPRZĄTANIA CHODŹMY WRAZ.
24 kwietnia klasa 2 z okazji Dnia Ziemi zaprosiła uczniów naszej szkoły na planetę, gdzie nie zabrakło śmieci, pestycydów, opakowań biodegradowalnych, spalin i...? Czy wiecie już gdzie?
Mali bohaterowie bajek - Czerwony Kapturek, Królewna Śnieżka, Shrek, Fiona, Pinokio, Pszczółka Maja, Kubuś Puchatek, Królik i Smerf, którzy zjawili się w odpowiednim momencie przekazali uczniom ważne informacje dotyczące ochrony środowiska, segregacji śmieci, ochrony roślin, ekologicznych upraw i innych ważnych rad, które mogą uratować planetę Ziemię - nasz dom!
Na pożegnanie ekobohaterowie zaśpiewali piosenkę, w której przypomnieli uczniom kilka zasad bezpiecznego korzystania z internetu i wysłali uczniom śpiewne zaproszenie:
Świat realny jest genialny
Odłóż swój telefon zatem
Otwórz oczy, wyjdź na spacer
No i zachwyć się tym światem.
PAMIĘTAJMY!!!
JAK DŁUGO BĘDZIEMY SIĘ NIM ZACHWYCAĆ ZALEŻY TYLKO OD NAS.
Warsztaty przyrodnicze o żabach w punkcie przedszkolnym w Sromowcach Niżnych
21.04.2023r. przedszkolaki z Punktu Przedszkolnego ze Sromowiec Niżnych brały udział w warsztatach przyrodniczych zorganizowanych przez Chatę Przygody z Nowego Targu. Miło jest nam poinformować, że warsztaty te zostały przez przedszkolaków wygrane w konkursie organizowanym przez Chatę Przygody. Celem konkursu było polubienie na facebooku komentarza wychowawczyni grupy. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu przedszkolaki zdobyły II miejsce, uzyskując 771 głosów i pokonując ponad 100 przedszkoli. Tego dnia przedszkolaki podczas zajęć i różnego rodzaju zabaw wzbogaciły wiedzę na temat życia żab oraz ich znaczenia w przyrodzie. Pani Ula zaproponowała przedszkolakom fascynującą wyprawę nad wiosenny staw. Dotarcie do niego, jak to w życiu prawdziwej żaby bywa, również i w przedszkolu nie było łatwe. Aby trafić nad staw, trzeba było pokonać drogę przez tunel. Był to dla dzieci czas wspaniałej zabawy, podczas której można było dowiedzieć się m.in. czy wszystkie żaby są zielone, poznać cykl rozwojowy żaby, a także zrobić "język żaby". Przedszkolaki ze Sromowiec Niżnych są już teraz specjalistami w temacie żab.
Udział w Konkursie "Mali Inżynierowie"
Uczniowie klasy VIII Dawid Dragosz i Tomasz Cichoń wzięli udział w VI edycji Konkursu „Mały Inżynier” zorganizowanego przez Szkołę Podstawową im. Bł. Ks. Józefa Stanka w Łapszach Niżnych. Konkurs obejmował część teoretyczną i praktyczną. Uczniowie musieli napisać test, obejmujący wiedzę techniczną m.in. z fizyki, techniki, chemii oraz wykorzystać wiedzę w praktyce. W tym roku mieli za zadanie opracować projekt oraz wykonać (na makiecie) instalację elektryczną w budynku mieszkalnym. Było to nie tylko ciekawe wyzwanie, ale i bardzo trudne. W konkursie wzięło udział 9 zespołów, reprezentujących szkoły z gminy Łapsze Niżne i z obydwu Sromowiec. Nasi uczniowie pomimo, że nie znaleźli się na podium, wiele się nauczyli, dobrze się przy tym bawiąc.
Niewidomi Niepełnosprawni Nie gryzą
19 kwietnia naszą szkołę odwiedziła twórczyni i kierowniczka Inicjatywy "Niewidomi, niepełnosprawni nie gryzą" Barbara Sowińska terapeutka i osoba całkowicie niewidoma. Celem spotkania była edukacja dzieci, młodzieży w kwestiach dotyczących osób z niepełnosprawnościami, szczególnie osób niewidomych i niedowidzących.
KONKURS WIEDZY PRAWNEJ
18 kwietnia uczniowie klasy 8: Martyna Skawińska, Marcin Kozub i Dawid Dragosz wzięli udział w
Konkursie Wiedzy Prawnej. Konkurs ten już po raz V zorganizował Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2
im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu. Celem konkursu jest pogłębienie wiedzy o prawie i wzrost
świadomości prawnej wśród uczniów szkół podstawowych oraz kształtowanie postaw szacunku do prawa.
Tematem przewodnim tegorocznego konkursu była działalność pożytku publicznego i wolontariat
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 8 maja.
Już Pływam 2023
Gmina Czorsztyn otrzymała dofinansowanie w kwocie 5 800 zł, w ramach projektu „Już Pływam” na 2023 r. W dniu 29 marca 2023 r. podpisano umowę z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego. Dzięki pozyskanym środkom uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Sromowcach Wyżnych oraz Szkoły Podstawowej w Sromowcach Niżnych będą mogły wziąć udział w zajęciach nauki pływania.
Projekt nauki pływania pozwoli uczestniczącym w nim dzieciom na zdobycie umiejętności pływackich oraz nauczy podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas aktywności w wodzie. Wykwalifikowani instruktorzy zaznajomią uczniów z technikami pływania. Będzie to okazja do zachęcenia dzieci do aktywnego spędzania czasu i pozwoli im na rozwijanie swoich talentów. Ponadto dzięki pływaniu poprawi się ich kondycja oraz sprawność fizyczna.
„Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego”
Pisanki, zajączki, baranki...- konkurs wielkanocny rozstrzygnięty
Uczniowie z klas I-III naszej szkoły brali udział w konkursie plastycznym "Ozdoba wielkanocna". Celem konkursu było kultywowanie tradycji związanej ze Świętami Wielkanocnymi oraz promowanie folkloru. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem.
Nagrody za najciekawsze prace otrzymali uczniowie: Klasa III: Rozalia Regiec - I miejsce, Tobiasz Surowiak - II miejsce, Hanna Regiec - III miejsce. Klasa II: Marcelina Golec - I miejsce, Zofia Regiec - II miejsce, Zuzanna Wójcik - III miejsce. Klasa I: Amelia Dziurna - I miejsce, Blanka Regiec - II miejsce, Alan Dziurny - III miejsce.
Gratulujemy laureatom.
Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród dla uczniów.
WESOŁYCH ŚWIĄT
„Dzień bez plecaka” w naszej szkole.
W dniu 24 marca 2023r. Samorząd Uczniowski zorganizował „Dzień bez plecaka”. Uczniowie wykazali się pomysłowością i poczuciem humoru. Wielu z nich w tym dniu „wynosili śmieci”, a inni wyglądali jakby wybierali się daleko, daleko w ciepłe kraje… Wielu pożyczyło torebkę od mamy albo teczkę od taty.
Zielono mamy w głowach i nie tylko… Czyli fotorelacja z kolejnego kolorowego dnia- ZIELONEGO 😊
- 2
Konkurs Wiedzy o Pieninach
REGULAMIN
XXV KONKURSU WIEDZY O PIENINACH
- Cel konkursu: Rozwijanie zainteresowań przyrodniczych, geograficznych, historycznych i etnograficznych związanych z regionem Pienin.
- Zakres wiadomości przyrodniczo-geograficznych oraz historyczno-etnograficznych:
Kl. III - V
- Podstawowe informacje o Pieninach (podział, główne szczyty, rzeki, miejscowości, kolory szlaków turystycznych),
- Zasady zachowania się w Pienińskim Parku Narodowym,
- Rośliny i zwierzęta Pienin (rozpoznawanie po opisie lub fotografii – podstawowe),
- Legendy i podania pienińskie,
- Zabytki architektoniczne, np. zamki, kościoły, budowle,
- Strój regionalny – elementy,
- Charakterystyczne dla regionu zajęcia mieszkańców,
- Postaci związane z regionem,
- Ważniejsze wydarzenia.
Kl. VI-VIII
- Rozpoznawanie charakterystycznych obiektów przyrodniczych w Pieninach i w ich otulinie na podstawie fotografii (krajobrazy, miejscowości, schroniska itp.),
- Umiejętność czytania mapy (określanie wysokości wg poziomic, kierunki, obliczanie odległości wg skali mapy),
- Wysokości szczytów i ich przynależność do określonej części Pienin,
- Rozpoznawanie roślin i zwierząt występujących w Pieninach (w tym reliktowych i endemicznych) na podstawie fotografii, rysunku lub opisu.
- Panoramy widokowe, szlaki turystyczne, schroniska turystyczne, pawilony wystawowe PPN-u, zasady zwiedzania i zagrożenia w Pienińskim Parku Narodowym, atrakcje turystyczne w otulinie PPN-u, sąsiednie parki narodowe (nazwy),
- Turystyczne i miejscowe nazwy pienińskie,
- Informacje ogólne o Pieninach (miejscowości, ekosystemy, klimat Pienin, rezerwaty, rośliny, potoki dopływy Dunajca, przełęcze, skały, sąsiednie pasma górskie, nazwy charakterystycznych skałek, jaskiń itp.),
- Legendy i podania pienińskie,
- Daty wydarzeń historycznych związanych z regionem,
- Zabytki architektoniczne,
- Nazwy gwarowe,
- Charakterystyczne zajęcia ludności Pienin,
- Charakterystyczne cechy folkloru pienińskiego,
- Postaci związane z regionem,
- Umiejętność czytania mapy (praca z mapą historyczną).
- Organizatorzy: SZKOŁA PODSTAWOWA W SROMOWCACH NIŻNYCH
- Forma konkursu:
- test wiedzy (kl.VI-VIII) – 45 minut (przewidywane formy: pisemna lub quiz internetowy Kahoot, LearningApps, Quizizz - obejmuje treści przyrodniczo- geograficzne i historyczno-etnograficzne)
- test wiedzy (kl.III-V)- 45 minut (forma pisemna)
- Uczestnicy:
uczniowie szkół podstawowych w dwóch kategoriach wiekowych:
- kl. III-V (test pisemny łączona część historyczna i przyrodnicza)
Liczbę uczestników ogranicza się do dwóch uczniów klasy III-V z danej szkoły
- kl. VI – VIII (test pisemny lub internetowy- łączona część historyczna i przyrodnicza)
Liczbę uczestników ogranicza się do dwóch uczniów klas VI-VIII z danej szkoły:
Teren od Przełomu Białki po Przełęcz Rozdziela ograniczony dolinami Dunajca, Krośniczanki
i Grajcarka od północy oraz Łapszanki, Niedziczanki, Dunajca i potoku Lipnik od południa).
Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest dostarczenie (najpóźniej do 27 kwietnia 2023 r do organizatora konkursu oświadczenia stanowiącego załącznik nr 1 do niniejszego regulaminu.
- Literatura konkursu:
Część przyrodniczo- geograficzna:
- witryny Pienińskiego Parku Narodowego i PIENAP-u (www.pieninypn.pl; www.pienap.sk)
- informacje (w tym fotografie) z Wikipedii na temat Pienin
- www.pieniny.net.pl
- https://flisacy.pl/
- Nyka Jan, Pieniny przewodnik
- Michalik Stefan „Pieniny – park dwu narodów”- przewodnik przyrodniczy
- Dowolna mapa Pienin (części polskiej i słowackiej), w tym mapa z witryny www.pieninypn.pl (Wydawnictwo Compass).
- panoramy sferyczne (www.pieninypn.pl)
Część historyczno- etnograficzna:
- www.pieniny.net.pl
- www.pieninypn.pl
- www.pieniny.com
- Górecki S. 700 lat Sromowiec- dawnego Przekopu, artykuł dostępny na www.sromowce.pl (zakładka 700) i Facebook str. o nazwie 700-lecie Sromowiec
- Nyka J., Pieniny przewodnik
- Terminy: konkurs odbędzie się 27 kwietnia 2023 r. w Szkole Podstawowej
w Sromowcach Niżnych. Rozpoczęcie o godz. 9.00.
Zgłoszenia imienne uczestników prosimy przesłać do dnia 31 marca 2023 r. na adres:
Szkoła Podstawowa w Sromowcach Niżnych, ul. Szkolna 7, 34 – 443 Sromowce Niżne
lub pocztą elektroniczną: sp_sromowcenizne@czorsztyn.pl.
- Wszelkie zapytania i wątpliwości należy kierować do Dyrektora Szkoły Podstawowej w Sromowcach Niżnych Krzysztofa Nosala, tel. 18 26 29 635.
- Nad przebiegiem konkursu czuwa jury wyłonione spośród opiekunów drużyn pod przewodnictwem organizatora konkursu. Decyzje jury są ostateczne.
- Dla zwycięzców przewidziane są nagrody rzeczowe.
- Testy konkursowe będą dostępne jedynie w trakcie konkursu bez możliwości ich powielania.
- Informacja o przebiegu konkursu wraz z dokumentacją fotograficzną zostanie zamieszczona na stronach internetowych, m.in. Szkoły i gminy Czorsztyn.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO WZIĘCIA UDZIAŁU!
Załącznik nr 1:
- Cel konkursu: Rozwijanie zainteresowań przyrodniczych, geograficznych, historycznych i etnograficznych związanych z regionem Pienin.