21 marca w naszym przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Zespołu Downa. Wszystkie przedszkolaki, pracownicy przedszkola brały udział w akcji poprzez założenie skarpetek w różnych, wesołych kolorach – w paski, w kropki, pstrokate, a najlepiej nie do pary. Ten spontaniczny, niecodzienny gest miał na celu zamanifestowanie odrębności, z której poczuciem na co dzień zmagają się osoby z Zespołem Downa. Kolorowe skarpetki na naszych stopach były wyrazem radości, tolerancji i solidarności z osobami z Zespołem Downa. W tym dniu przedszkolaki brały również udział w zabawach, dzięki którym doskonaliły umiejętności społeczne oraz emocjonalne.
Światowy Dzień Zespołu Downa - Dzień Kolorowej Skarpetki w punkcie przedszkolnym
Dzień Bezpiecznego Internetu w punkcie przedszkolnym
3 marca obchodziliśmy w naszym przedszkolu „Dzień Bezpiecznego Internetu”, którego celem jest uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw, jakie czyhają w komputerze czy telefonie, gdy będą korzystać z Internetu. W ramach akcji, dzieci zostały zapoznane z podstawowymi zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu poprzez bajki z serii „Sieciaki.pl.” oraz „Necio.pl”, które obejrzały z wielkim zainteresowaniem. Film poprzedzony został pogadanką na temat Internetu z naciskiem na bezpieczeństwo w sieci. Dzieci wykazały się wiedzą o Internecie i zasadach korzystania z niego, jak również na temat sprzętu komputerowego. Doskonale poradziły sobie w konkursie quizowym z pytaniami dotyczącymi Internetu – jego zalet i wad. Następnie wykonały zadanie plastyczne – wykonały swój laptop.
SOLIDARNI Z UKRAINĄ
Konkurs Plastyczny „Kto Tu Rządzi? Praca Sołtysa I Rady Sołeckiej W Naszej Wsi.”
Z przyjemnością informujemy, że konkurs plastyczny pt. „Kto tu rządzi? Praca sołtysa i rady sołeckiej w naszej wsi.” został rozstrzygnięty. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa w Bańskiej Niżnej.
Celem konkursu było:
– zainteresowanie dzieci pracą samorządu w ich miejscu zamieszkania
– budzenie szacunku dla pracy sołtysa
– propagowanie dokonań sołtysów – społeczników
– rozwijanie u dzieci wrażliwości estetycznej i umiejętności plastycznych
Nagrodzone i wyróżnione prace można obejrzeć w galerii Szkoły Podstawowej w Bańskiej Niżnej warto tam zaglądnąć, bo na wystawie można ujrzeć aż trzy prace naszych uczennic z klasy IV, które w tym konkursie zdobyły nagrody i wyróżnienia
gratulujemy: Lilianie Głodek za zdobycie III miejsca
Julii Całyniuk i Nadii Kozub za zdobycie wyróżnienia
Organizatorzy dziękują za udział i gratulują zwycięzcom, obiecują, że nagrody zostaną przesłane pocztą na adres naszej szkoły.
Walentynki w punkcie przedszkolnym
14 lutego 2014 roku był dla dzieci z naszego przedszkola prawdziwym, czerwonym dniem miłości i przyjaźni. Dzieci wzięły udział w różnych zabawach związanych z walentynkami m.in.: szukały drugiej połówki serca, rozwiązywały zagadki dotyczące bohaterów bajek, bawiły się zrobionymi przez siebie serduszkami opaskami. Nie zabrakło oczywiście sercowych kolorowanek, spontanicznych emocji oraz pozytywnych uczuć. Na koniec tego czerwonego dnia każde dziecko otrzymało walentynkę: pysznego lizaka i balonika od pani. Dzień Walentynowy w punkcie przedszkolnym z pewnością można zaliczyć do udanych. Był to dzień miłych wrażeń.
Babciu, dziadku kocham Was
W związku z pandemią COVID-19 niestety nie mogliśmy jak co roku zorganizować uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka. Było to zawsze ważnie wydarzenie w naszym przedszkolu. Od czego przecież mamy Internet? Więc dlaczego by nie zrobić filmiku dla wspaniałych Dziadków lub poprzesyłać tysiąca całusów na zdjęciach? Zatem występy z okazji tego szczególnego dnia zostały przeniesione w sferę wirtualną, prezenty zostały doręczone do rąk własnych Dziadków przez nasze przedszkolaki i możemy się domyślać, że uściski i buziaki były czułe jak zawsze.
XLV Wojewódzki Przegląd Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. Andrzeja Skupnia Florka w Białym Dunajcu
„ …..I stąd największym prosty lud poetą,
co nuci z dłońmi ziemią brązowymi ….”
(C.K. Norwid)
Gratulujemy naszym uczniom: Aleksandrze Regiec z klasy II i Maciejowi Broźnemu z klasy III udziału
w XLV Wojewódzkim Przeglądzie Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. Andrzeja Skupnia Florka.Do konkursu zgłosiło się 126 uczestników z 13 miast i gmin. Uczniowie najmłodszych klas godnie reprezentowali naszą szkołę w przeglądzie. Chętnie podjęli się tego zadania i pomimo braku wygranej godnie reprezentowali naszą szkołę. Recytowali po dwa wiersze poetów pienińskich. Poziom tegorocznego konkursu był wysoki i wyrównany zarówno wśród recytatorów jak i gawędziarzy.
Składamy podziękowania nauczycielom, rodzicom, którzy czuwali nad prawidłowym przygotowaniem uczniów do konkursu. Podziękowanie kierujemy również dla organizatora Gminnych Eliminacji XLV Przeglądu Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. Andrzeja Skupnia Florka - Gminnego Centrum Kultury w Czorsztynie.
AKADEMIA PUCHATKA w klasie 1
Klasa I w I półroczu roku szkolnego 2021/2022 realizowała ogólnopolski program edukacyjny Akademia Bezpiecznego Puchatka skierowany do uczniów klas I szkół podstawowych, obejmujący tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w czterech sferach: na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie.
W trakcie zajęć uczniowie poznawali zagrożenia, jakie czyhają na nich na drodze, w domu, w szkole i w internecie. Uczyli się też jak skutecznie pokonywać i omijać wszelkie niebezpieczeństwa i poznawali sposoby radzenia sobie z nimi.
Podsumowaniem programu był test sprawdzający zdobytą wiedzę uczniów.
Zdaliśmy go śpiewająco i otrzymaliśmy certyfikat potwierdzający nasze uczestnictwo w programie.
Pomagamy...i wygrywamy!!!
Akcja "ZBIERAMTO W SZKOLE", którą rozpoczęliśmy we wrześniu, jak już pisaliśmy spotkała się z dużym odzewem ze strony uczniów, szczególnie uczniów klas I - III.
Każdy mały uczeń starał się, aby zebrać jak najwięcej "dobrych monet" i baterii, by pomóc dzieciom z Domu Dziecka w Santa Cruz w Boliwii i dzieciom na Filipinach.
Ogromne zaangażowanie Łukasza - ucznia kl. III, jego "dobry" przykład dla kolegów i chęć dzielenia się z innymi pozwoliły uzbierać nam, aż 62 kg monet i zająć III miejsce w konkursie na zbiórkę "dobrych monet".
Cieszymy się bardzo, że są wśród nas uczniowie o wielkim sercu!!!! Gratulujemy!!!
ZAPRASZAMY WSZYSTKICH UCZNIÓW DO NIESIENIA POMOCY POTRZEBUJĄCYM - STARTUJEMY W KOLEJNYM KONKURSIE - konkursie specjalnym na zbiórkę telefonów komórkowych, który trwa od 10 stycznia do 8 kwietnia 2022 r (w szkole telefony na konkurs zbieramy do końca marca).
Co można zbierać:→ telefony komórkowe starego typu (z klawiszami),→ smartfony,→ tablety.
Co to był za konkurs! | Aktualności (zbieramtowszkole.pl)
Konkurs Recytatorów i Gawędziarzy pt. „Góralskie Serce”.
Kilkudziesięciu młodych recytatorów zaprezentowało się podczas tegorocznej edycji konkursu Recytatorów i Gawędziarzy pt. „Góralskie Serce”. Młodzi mieszkańcy Gminy Czorsztyn zaprezentowali utwory, a jury oceniało je według wcześniej ustalonych kryteriów.
Naszą szkołę reprezentowało spore grono uczniów z klasy II,III i IV.
Za piękną recytację sromowską gwarą utworów związanych z Pieninami zostali nagrodzeni zajmując następujące miejsca:
I miejsce Aleksandra Regiec – kl. II
I miejsce Maciej Broźny – kl. III
II miejsce Łukasz Stanisz – kl. III
III miejsce Lena Dziurna – kl. II
wyróżnienie Rozalia Regiec – kl. II
GAWĘDZIARZ- Pola Tober uczennica kl. IV zdobyła III miejsce.
Zdobywcy pierwszych miejsc zakwalifikowali się do dalszego etapu konkursu, który odbędzie się w połowie lutego w Czarnym Dunajcu.
Utalentowanym uczniom gratulujemy, cieszymy się, że w naszej szkole są jeszcze uczniowie, którzy umieją posługiwać się językiem lokalnym, nie wstydzą się gwary, potrafią się nią szczycić.
Dziękujemy rodzicom, babciom Tych dzieci za pomoc w przygotowaniu do występu za dbałość o czystość gwary sromowskiej i krzewienie jej w rodzinie.
Gratulujemy i cieszymy się Waszym sukcesem !
Laboratoria przyszłości
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Nasza szkoła przystąpiła do tego programu. Celem takiego programu jest wsparcie szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).
W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoła otrzyma wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również radzenia sobie w życiu codziennym.
Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.
Szczegółowe informacje o programie znajdziesz na stronie: https://www.gov.pl/web/laboratoria
Wesołych Świąt
Jasełka w naszej szkole...
17 grudnia 2021 roku – przed rozpoczęciem nauki zdalnej - w naszej szkole odbyło się spotkanie bożonarodzeniowe. Jasełka, przygotowane przez klasę IV oraz dziewczynki z Dziewczęcej Służby Maryjnej, były okazją do przybliżenia biblijnej historii. Występ uczniów miał w sobie mnóstwo uroku i w szczególny sposób wprowadził zgromadzonych gości w wyjątkowy nastrój nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. Mamy nadzieję, że przesłanie płynące z jasełek oraz bożonarodzeniowa życzliwość i radość będą nam wszystkim towarzyszyć w 2022 roku.
Muzyka i rytmy Kaukazu.
W naszej szkole 6.12.2021r. gościliśmy muzyków Trio „Wostok”.
Prowadzący koncert powitał uczniów i opowiedział w kilku słowach o dalekiej Armenii.
Uczniowie naszej szkoły mogli usłyszeć i poznać nietypowe instrumenty takie jak duduk, didjeridu.
Uczniowie bawili się żywiołowo i ochoczo przy przebojach muzyki ormiańskiej i rosyjskiej. Kilka utworów wokalnych zespół realizował z zastosowaniem scatu. Chociaż ten sposób śpiewu poznają uczniowie dopiero w klasie siódmej to śpiewanie za pomocą sylab najbardziej zachwyciło maluchów, którzy najgłośniej scatowali przekrzykując muzyków.
Trębacz opowiedział jak gra się na trąbce, jak jest ten instrument zbudowany, do czego służą różnorodne tłumiki. Słuchacze mieli okazje zanurzyć się w dźwięcznym, donośnym i metalicznym brzmieniu trąbki.
Trudno nam wyjeżdżać i uczestniczyć w koncertach, dlatego muzycy przyjechali do nas.
Mamy nadzieje, że taka na żywo lekcja muzyki zapisze się na długo w naszej pamięci i pozostanie niezapomniana.
I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem...
Uczniowie naszej szkoły chętnie uczestniczyli w akcjach charytatywnych organizowanych na terenie naszej placówki pod hasłem: I TY MOŻESZ ZOSTAĆ ŚWIETYM MIKOŁAJEM...
Klasa II i III włączyły się w akcję na rzecz dzieci autystycznych. Klasa II przygotowała paczkę pełną pięknych przyborów szkolnych, a klasa III przygotowała na rzecz potrzebujących piękne kolorowanki. Organizatorką akcji była Pani Renata Czarnecka.
Dzieci z punktu przedszkolnego, oddziału przedszkolnego i uczniowie
klas I - VIII chętnie i z wielkim zaangażowaniem właczyły się w akcję na rzecz Fundacji im. Adama Worwy w Nowym Targu. Przygotowały prezent dla podopiecznych tejże fundacji. Organizatorką akcji była Pani Renata Skawińska.Dziękujemy rodzicom, uczniom i nauczycielom za wsparcie finansowe i zaangażowanie.
„IGRZYSKA DZIECI I MŁODZIEŻY SZKOLNEJ” na hali w Maniowach
Ostatniego dnia listopada, nasza szkoła miała okazję zaprezentować swoje umiejętności koszykarskie w zawodach sportowych, które odbyły się na hali sportowej w Maniowach w ramach projektu „IGRZYSKA DZIECI I MŁODZIEŻY SZKOLNEJ”.
W zawodach wzięło udział kilka szkół podstawowych, wystawiając do gry zarówno męskie jak i żeńskie drużyny z VII i VIII klas. Po rozegraniu wszystkich meczy, nasza drużyna chłopaków zdobyła 4 miejsce.
Dziewczyny po rozegraniu ostatniego meczu znalazły się na podium, a dokładnie na pierwszym miejscu, co dało nam awans do drugiej tury zawodów.
Kolejnego dnia, odczuwając jeszcze zmęczenie z poprzednich zawodów, udaliśmy się na drugi etap turnieju.
Na Hali sportowej w Tylce czekały na nas 3 szkoły z którymi mieliśmy stoczyć mecze.Po wielkich staraniach i rozegraniu wszystkich meczy zajęliśmy drugie miejsce, które dało nam kolejny awans do wyższego etapu.
Następne zawody odbędą się dopiero w lutym, co daje nam czas na kontynuację dalszych treningów.
Cieszymy się, że mogliśmy godnie reprezentować szkołę i zdobyć dla niej puchar, który ozdobi szkolną gablotę.
Projekt FIKU MIKU - SKACZ MÓJ SMYKU zakończony...
Wraz z zakończeniem miesiąca listopada uczniowie klasy II, III i IV zakończyli realizację pozalekcyjnych zajęć sportowych z elementami gimnastyki korekcyjnej. Zajęcia odbywały się od kwietnia i prowadzone były w ramach projektu ,,Fiku miku - skacz mój smyku”, wspófinansowanego ze środków Ministerstwa Sportu.
Zajęcia te prowadzili: p. Krzysztof Nosal i p. Celina Regiec. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach, które odbywały się na świeżym powietrzu, na salce gimnastycznej i na basenie w Hotelu nad Przełomem.
Niech się spełnią andrzejkowe czary - zabawa andrzejkowa w punkcie przedszkolnym
„Hokus-pokus, czary-mary,
niech się spełnią andrzejkowe czary.”
29 listopada w przedszkolu zapanowała magiczna atmosfera ponieważ świętowane były Andrzejki.
Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w wigilię św. Andrzeja, czyli noc z 29 na 30 listopada. Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości.Andrzejki w naszym przedszkolu to już tradycja. Od rana w sali panowała magiczna atmosfera. Dzieci z zaciekawieniem czekały na wspólne konkursy i zabawy. Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Było wróżenie z kart, ustawiania bucików, wróżenia za pomocą wirującej butelki, słodkich cukierków z wróżbą na przyszłość itp.
Wróżby przeplatane były tańcami przy muzyce.Impreza przebiegła w miłej i radosnej atmosferze. Uroczystość wzbudziła wiele emocji i dostarczyła wspaniałych wrażeń a dzieci z niecierpliwością wyczekują na kolejne „Andrzejkowe czary- mary”.
Dzień Kredki w punkcie przedszkolnym
23 listopada obchodziliśmy w punkcie przedszkolnym „Dzień Kredki”. Każde dziecko kiedyś rozpoczyna swoją przygodę z kolorowymi kredkami. Rysowanie rozwija wyobraźnię, zachęca dzieci do zabawy i towarzyszy im przez cały okres nauki i zabawy. Rysowanie to również wielka frajda i ważny trening dla małego dziecka. Do tego uczy twórczego myślenia. Za pomocą kredki najmłodsi mogą wyrazić to, co myślą, czują i o czym marzą.
W naszym punkcie przedszkolnym przedszkolaki wspólnie świętowały „Dzień Kredki”. Tego dnia, każde dziecko przyszło ubrane w swoim ulubionym kolorze. Celem zabawy było poznanie i utrwalenie kolorów, integracja grup, kształcenie sprawności manualnych, doskonalenie umiejętności liczenia oraz reakcji na sygnał dźwiękowy. Kredki wykorzystaliśmy nie tylko do rysowania i kolorowana, ale również do zabaw matematycznych, rytmicznych oraz ruchowych. Był to bardzo wesoły i kolorowy dzień! Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały kolorowe medale.
Gminne zawody w piłkę koszykową
W dniu 23 Listopada nasza szkoła wzięła udział w gminnych zawodach w piłkę koszykową , w ramach projektu „IGRZYSKA DZIECI I MŁODZIEŻY SZKOLNEJ”.
Tak jak i w poprzednich zawodach, naszą szkołę reprezentowała grupa żeńska i męska. Mecze składały się z 4 kwart, a każda z nich trwała po 5 minut. Dziewczyny jak i chłopcy bardzo dobrze spisali się ze swoich obowiązków reprezentowania szkoły i po rozegraniu kilku męczących meczy, obie nasze drużyny stanęły na podium, zajmując drugie miejsce.