31 maja nasza grupa przedszkolna wzięła po raz kolejny udział w akcji Bliżej Przedszkola – Sprintem do maratonu oraz w zajęciach sportowych realizowanych w ramach projektu Mały Mis w świecie wielkiej literatury - moduł Misiowe zajęcia pod chmurką. Celem akcji jest popularyzowanie biegów wśród dzieci oraz upowszechnianie zdrowego stylu życia i aktywnego spędzania czasu. Nasze przedszkolaki wiedzą, że najważniejsza jest wspaniała zabawa. Każdy uczestnik był dumny z wielokrotnego pokonania przygotowanej trasy. Na zakończenie biegu każdy uczestnik otrzymał medal.
Sprintem do maratonu
Przedszkolaki w Nibylandii
W czwartek , 26.05. 2022 r. dzieci z naszego punktu przedszkolnego wyruszyły na wycieczkę autokarową do sali zabaw Nibylandia w Łącku. Celem naszej wycieczki była przede wszystkim integracja grupy, rozwijanie motoryki dużej i małej dzieci oraz stworzenie możliwości radosnego spędzenia czasu. W sali zabaw przedszkolaki mogły skorzystać z licznych atrakcji, m.in. z basenu z tysiącem kulek, tuneli, zjeżdżać na zjeżdżalni, budować obiekty z dużych klocków. Przedszkolaki uczestniczyły również w warsztatach, wykonały piękne breloczki, które były prezentem dla ich mam z okazji przypadającego tego dnia ich święta czyli Dnia Matki. Zadowolone, nieco zmęczone, pełne wrażeń dzieci wróciły do Przedszkola.
Wizyta w bibliotece
Dzieci z oddziału przedszkolnego udały się do Gminnej Biblioteki w Sromowcach Niżnych. Oglądały książki przeznaczone dla dzieci, słuchały czytanej przez panią bibliotekarkę bajki i życzeń skierowanych do nich z okazji Dnia Dziecka. Zadawały pytania dotyczące pracy bibliotekarki, wyposażenia biblioteki w różne rodzaje książek oraz korzystania z komputera w bibliotece. Cały rok dzieci poznawały litery, co niektóre umieją już czytać - więc mamy nowych czytelników.
Zarybianie Dunajca
W maju, dzieci z przedszkola uczestniczyły w akcji zarybiania Dunajca. Akcję 1200 Lipieni Sromowce Niżne zorganizował Krakowski Klub Głowatka. Do Dunajca na odcinku Sromowce Niżne trafiło 130 kg (ponad 3 tysiące sztuk), 20-30 cm lipieni. Dzieci uczestniczące w akcji pomagały w zarybianiu rzeki zdrowymi, pięknymi lipieniami.
Dzień Niezapominajki - Dzień Życzliwości w punkcie przedszkolnym
Dzień Polskiej Niezapominajki to święto przyrody obchodzone corocznie 15 maja, które zapoczątkował redaktor radiowej „Jedynki” Andrzej Zalewski. Holendrzy słyną z tulipanów, Francuzi z konwalii, Anglicy kojarzeni są z hiacyntami, a redaktor Zalewski zaproponował skromny kwiat – niezapominajkę, jako kwiatowy symbol Polski. Święto Niezapominajki jest uniwersalnym świętem – przypomina nie tylko o bogactwie i pięknie ojczystej przyrody, ale także o osobach, które kochamy. Przedszkolaki z punktu przedszkolnego włączyły się w obchody Dnia Polskiej Niezapominajki oraz Dnia Życzliwości. 16 maja dzieci ubrane były w niezapominajkowe kolory oraz uczestniczyły w zajęciach kształtujących umiejetności wyrażania życzliwości, dobroci i koleżeństwa wobec innych osób.
Wycieczka klasy VII na Spisz i Podhale
W dniu 11.05.2022 klasa VII udała się na zwiedzanie naszego regionu. Trasą prowadzącą przez Łapszankę, Jurgów, Zakopane, Chochołów i Nowy Targ uczniowie przejechali przez fragment Spisza i Podhala. Obejrzeli m.in. panoramę Tatr z nad Łapszanki i z Czarnej Góry, zabytkowe szałasy w Jurgowie, malowniczą dolinę Białki, kaplicę w Jaszczurówce, panoramę Zakopanego z Butorowego Wierchu oraz tradycyjne góralskie budownictwo w Chochołowie.Dzięki pięknej pogodzie wycieczkę można uznać za bardzo udaną.
Sukces w powiatowych eliminacjach Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.
10 maja br w Szkole Podstawowej nr 11 im. Żołnierzy Armii Krajowej odbyło się uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom BRD. Nasza szkoła 13 kwietnia, drużynowo w grupie II zajęła trzecie miejsce w składzie:- Martyna Skawińska - Jakub Broźny - Wojciech Regiec.
Uczestnicy turnieju musieli wykazać się wiedzą na temat przepisów ruchu drogowego, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz umiejętnościami jazdy na rowerze, aby pokonać tor sprawnościowy.Grupa I ze względu na chorobę uczestnika nie wzięła udziału w turnieju.
Wszystkim serdecznie gratulujemy wygranej!!!
więcej informacji na stronie policji:
Przedszkolaki z punktu przedszkolnego i klasy 0 u strażaków
Dzięki uprzejmości strażaka pana Michała z OSP ze Sromowiec Niżnych 10 maja 2022 r. przedszkolaki z punktu przedszkolnego oraz klasy 0 mogły z bliska poznać specyfikę wykonywanej przez niego pracy. Z wielkim zainteresowaniem oglądały wszystkie przyrządy strażackie, wozy, umundurowanie oraz budynek. Ponadto słuchały wycia syren alarmowych, a także miały okazję wsiąść do wozu strażackiego. Po tak emocjonującym spotkaniu wybór przyszłego zawodu dla wielu przedszkolaków będzie z pewnością jednoznaczny.
Konkurs “Żyj zdrowo”
“Szanuj zdrowie jak je masz…”
Od wielu lat nasza szkoła uczestniczy w organizowanym przez Szkołę Podstawową w Maniowach Konkursie "Żyj zdrowo”. To okazja do zwrócenia uwagi na to, jak ważne jest nasze zdrowie i dobra kondycja ciała. W lutym uczestniczyliśmy w części teoretycznej, gdzie nasi uczniowie mierzyli się z testem wiadomości, w tym miesiącu zaznaczamy swoją obecność scenką teatralną. Przygotowała ją klasa czwarta pod kierunkiem p. G. Łabno. Sama scenka zaczerpnięta została z scenariusza profilaktycznego G. Makowskiej pt. O zdrowie dbamy, bo jedno je mamy.Zapraszamy do obejrzenia"
"Oszczędzaj wodę. Dbaj o przyrodę". Konkurs plastyczny organizowany przez Nadleśnictwo w Krościenku
Tematem pracy plastycznej było zilustrowanie hasła dot. oszczędzania wody i dbania o przyrodę, znaczenie wody dla życia na Ziemi, w tym wpływu na bioróżnorodność oraz zdrowie człowieka.
Uczniowie naszej szkoły z radością podjęli się tego wyzwania. Wykonali bardzo dużo pięknych i pomysłowych prac. Prace plastyczne były wykonane najczęściej w formie plakatu.
W konkursie brały udział dzieci młodsze z klasy zerowej, klasy I-III i klasy starsze. Do konkursu zgłoszono 134 prace z 12 okolicznych szkół.
Docenione zostały dwie nasze uczennice, jedna z klasy I- Marcelina Golec
i jej starsza koleżanka z klasy VI- Emilia Regiec.
Obydwie uczennice zdobyły III miejsca w konkursie w kategorii klas młodszych i starszych.
Cieszymy się z waszych sukcesów i życzymy zapału w podejmowaniu kolejnych twórczych wyzwań.
Nagrodzona praca Marceliny Golec kl. 1
Regulamin Międzyszkolnego Konkursu Przyrodniczego „Jestem współodpowiedzialny za stan środowiska”
TURNUSY REHABILITACYJNE DLA DZIECI
ŚWIĘTO CHRZTU POLSKI
Święto Chrztu Polski jest to polskie święto państwowe obchodzone 14 kwietnia poświęcone upamiętnieniu chrztu Polski datowanego najprawdopodobniej na 14 kwietnia 966. Chrzest Polski, przyjęty przez księcia Polan Mieszka I, zapoczątkował proces chrystianizacji ziem polskich. Niekiedy uważa się go również za symboliczny początek państwa polskiego i polskiego Kościoła katolickiego.
W związku z tym uczniowie mieli sposobność przypomnieć sobie te wydarzenia oglądając wykonaną na tę okazję prezentację.
Wielkanoc
Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej ,,Młodzież zapobiega Pożarom’’ w naszej szkole
W dniu 08.04.2022 w naszej szkole odbył się etap szkolny Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Wzięło w nim udział 11 uczniów z klas IV-VIII. Najlepsi z dwóch kategoriach wiekowych biorą udział w etapie gminnym. Dziękujemy za pomoc w organizacji konkursu OSP Sromowce Niżne.
W tym roku etap gminny Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej odbywał się naszej szkole. W dniu 13.04.2022 gościliśmy szkoły z Maniów i Sromowiec Wyżnych. Zawody przeprowadzono przy wsparciu UG Czorsztyn i PSP w Nowym Targu.
WYNIKI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO „KOLOROWA PISANKA”
Z przyjemnością informujemy, że ogólnopolski konkurs plastyczny „Kolorowa pisanka” został rozstrzygnięty. Powołana do oceny komisja brała pod uwagę samodzielność wykonania pracy, estetykę, różnorodność wykorzystanych materiałów i zgodność z tematyką.
I miejsce:
Natalia Tokarczyk, Oddział Przedszkolny 0-1 w Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Przysietnica.
II miejsce:
Małgosia Linke, Przedszkole Sióstr Felicjanek im. Św. Feliksa z Kantalicji, Warszawa
III miejsce:
Nadia Karczmarz, Przedszkole Samorządowe „Chatka Puchatka”, Jaworzyna Śląska
Nagrody, dyplomy i podziękowania zostaną wysłane pocztą.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz ich opiekunom i życzymy dalszych sukcesów!
Koncertujemy dla kolegów z Ukrainy.
Uczniowie klasy czwartej zorganizowali powitalny koncert fletowy dla dzieci z Ukrainy, które dołączyły do grona naszych uczniów. W poniedziałek 28 marca na lekcję muzyki zaprosiliśmy nowych uczniów, by wysłuchali koncertu wokalno - instrumentalnego z przygotowanym akompaniamentem. Prezentowane utwory były grane przez całą klasę na fletach. Uczniowie spisali się na medal, a trzeba zaznaczyć, że jak czwartacy grają i śpiewają to szkoła się "trzęsie" tak było i tym razem. Goście w rewanżu zaśpiewali nam hymn Ukrainy. Nasi uczniowie byli zachwyceni, mamy nadzieję, że gościom również się podobało.
Wystawa książek niewidzialnych
1 kwietnia w szkolnej bibliotece odbyła się wystawa książek niewidzialnych. Zainteresowanie wśród czytelników, zwłaszcza tych młodszych, było ogromne! Czekali niecierpliwie pod drzwiami biblioteki na otwarcie wystawy już od samego rana, zagadywali nauczycieli, by ci zdradzili rąbek tajemnicy, jak wyglądają niewidzialne książki. Takie książki mogli zobaczyć tylko uczniowie z dużą wyobraźnią i poczuciem humoru. I zobaczyli, a nawet wypożyczyli! Zapytani, wybierali książki o jednorożcach pasących się pod Trzema Koronami, rekinach żyjących w Dunajcu, dinozaurach chodzących po Pieninach… Za wypożyczoną niewidzialną książkę czytelnik dostawał nagrodę w postaci cukierka. Wystawa niewidzialnych książek odniosła sukces, ale na następną należy poczekać do 1 kwietnia.
UWAGA KONKURS
Światowy Dzień Wody z PAH w punkcie przedszkolnym
22 marca w punkcie przedszkolnym obchodzono Światowy Dzień Wody z PAH pod hasłem Oszczędzanie wody to za mało. Tego dnia przedszkolaki przyszły ubrane na niebiesko. Ten dzień miał na celu rozwijanie zainteresowań dzieci o otaczającym je świecie oraz rozbudzenie poczucia odpowiedzialności za istniejące niewielkie zasoby wody pitnej oraz uświadomienie znaczenia wody dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt i roślin. Dzieci brały udział w zabawach umysłowych (rozwiązywanie zagadek, burza mózgów), muzycznych oraz badawczych. Ćwiczyły umiejętność wnioskowania o zjawiskach przyrodniczych na podstawie obserwacji i doświadczeń: Jaka jest woda? Czy coś w tej wodzie jest? Co pływa w wodzie, a co tonie? Wsłuchiwały się w odgłosy wody i odgadywały poszczególne dźwięki (woda kapiąca z kranu, gotująca się w czajniku, napuszczana do wanny, płynąca w strumyku, deszcz). Zadania przeplatane były muzyką i zabawami rytmicznymi. Wszystkie przedszkolaki już wiedzą, że woda jest niezbędnym źródłem życia i należy o nią dbać, a więc nie marnujmy WODY!.